„Córka źle strzeżona”

„Córka źle strzeżona” to jeden z najpiękniejszych i najzabawniejszych baletów klasycznych. Wzruszająca, rozgrzewająca serca opowieść o miłości między Lise – córką zamożnej wdowy i Colasem – młodzieńcem z pobliskiej wsi. Uczucia, jakim darzy siebie dwójka zakochanych nie podziela jednak Simone, matka Lise. Pragnie ona wydać swoją córkę za bardzo bogatego, ale niezdarnego Alana.

Córka źle strzeżona

Balet komiczny w dwóch aktach

Muzyka: G. Bizet, L. Hertel, F. Herold

Nowa wersja choreograficzna bazowana na oryginalnej choreografii A. Gorsky’ego

Scenografia: M. Karolczuk

Czas trwania: 80 minut w tym 15 minutowa przerwa

Premiera: 28 kwietnia 2017, Teatr IMKA w Warszawie

LIBRETTO:

AKT I

scena I

Piękny i słoneczny poranek na wsi. Colas odwiedza swoją ukochaną dziewczynę mieszkającą tuż obok. Radość dwojga nie trwa jednak długo, ponieważ Simone, matka Lise szybko odnajduje tańczącą parę. Zakazuje ona swojej córce spotykania się z młodzieńcem. Lise już wkrótce ma poślubić Alana, syna bardzo zamożnego Thomasa. Ogromny majątek Alana jest jednak jego jedyną zaletą. Chłopak okazuje się być niewychowany i niezdarny. Przyjaciółki Lise, wieśniacy oraz kurczaki pomagają Lise i Colasowi nadal potajemnie się spotykać i ukrywają zakochanych przed wdową, która dokonuje wszelakich starań aby ich rozdzielić. Nie skutecznie.

scena II

Thomas oraz Alan zapraszają Lise oraz Simone na piknik. Pozostali mieszkańcy wsi już na nich czekają, wszyscy tańczą i doskonale się bawią. Przybywa też Colas, któremu udaje się znaleźć ukochaną Lisę. Nagle jednak pogoda psuje się, zaczyna padać deszcz. Kiedy wszyscy chowają się przed deszczem Lise i Colas wykorzystują sytuację i pod nieobecność Simone tańczą z parasolką. Deszcz nie ustaje i rozpoczyna się burza. Thomas, Alan i Simone udają się na poszukiwania Lise, która znów odnajdują w towarzystwie Colasa. Próbują ją odciągnąć od młodzieńca. Panuje wielkie zamieszanie i nikt nie zauważa, że Alana wraz z jego parasolką porwała wichura. Jedynie jego ojciec nieudolnie próbuje uratować syna i ściągnąć go na ziemię.

AKT II

scena I

Salon w domu Lise i Simone. Matka zabronia jej wychodzenia na zewnątrz ponieważ obawia się, że dziewczyna znów będzie spotykać się z Colasem. Próbuje zmusić dziewczynę do wykonywania prac domowych aby ta nie nudziła się i zapomniała o młodzieńcu. Nagle jednak nadchodzą wieśniacy, którzy wnoszą do domu zmoczone deszczem snopki siana aby je osuszyć. Simone odmawia im zapłaty za przysługę, o którą nie prosiła i szybko wygania na zewnątrz. Sama również udaje się na dwór a Lise zamyka w domu na klucz. Zrozpaczona dziewczyna płacze i wyobraża sobie swoje życie w przyszłości z ukochanym Colasem. Nagle jednak z pośród wniesionych do domu snopków siana wyskakuje Colas. Dziewczyna bardzo cieszy się, ze go widzi, ale szybko orientuje się, ze są zamknięci w pomieszczeniu, nie mają klucza a za chwilę przybędzie Simone wraz z Alanem i jego ojcem aby zapisać akt małżeństwa między Lise i Alanem. Colas ukrywa się w szafie. Matka wraca do domu i odnajduje swoją córkę w wielkim bałaganie i z chustką Colasa na szyi, którą jej podarował. Wściekła zamyka dziewczynę w tej samej szafie, w której ukryty jest Colas.

Do domu wdowy przybywają Alan i jego ojciec. Syn oczywiście zachowuje się w bardzo mało kulturalny sposób, robi bałagan i przez przypadek wpada do szafy, gdzie ukryci są Lisa i Colas. Kiedy syn Alana widzi parę wścieka się na Simone i dochodzi do bójki. Wdowa jednak przegania ojca z jego niezdarnym synem i na prośbę wszystkich zebranych przyjaciół Lise ulega – Colas i Lise wezmą ślub.

scena II

Ceremonia ślubna Colasa i Lise. Wszyscy świętują zaślubiny pary. Przybywają goście i prezentują swoje popisowe tańce. Na koniec Colas i Lise tańczą piękne pas de deux a Simone błogosławi młodej parze.