„Córka źle strzeżona” – czyli czego nie wiecie o balecie

„Córka źle strzeżona” – czyli czego nie wiecie o balecie

Kochani,

Ponieważ już w najbliższą niedzielę 22 kwietnia w Domu Kultury „Świt” o godzinie 11:00 tańczymy dla Was jeden z najzabawniejszych baletów, postanowiliśmy napisać dla Was kilka ciekawostek na temat „Córki źle strzeżonej” czyli „La Fille mal Gardee”. Zaczynamy!

 

W naszej wersji spektaklu występuje aż ponad 70 rekwizytów!IMG_9232

Są one niezbędne do zagrania wielu scen zarówno tanecznych jak i aktorskich i sprawiają, że balet jest naprawdę bardzo interesujący za równo dla najmłodszych dzieci jak i osób dorosłych. Jest wiele tańców, w których oprócz tancerzy tańczą wstążki, parasolki, sierpy i wiele innych ciekawych przedmiotów. Tancerze muszą mieć głowę na karku aby przygotować sobie wszystkie rekwizyty i nie zapomnieć o żadnym przedmiocie.

To jedna z naszych najdłuższych produkcji.

Jest to najdłuższy spektakl jaki posiadamy w repertuarze. Widzowie tego nie odczuwają, ponieważ w tym balecie nie ma chwili nudy, ale dla nas jest to duże wyzwanie. Tancerka, która tańczy główną bohaterkę – Lise jest na scenie łącznie przez około 65 minut a całość trwa około 80 minut. Ta produkcja zdecydowanie wymagała od nas najwięcej pracy jeśli chodzi o rekwizyty, sceny aktorskie i taneczne.

corkagrafika

Żywe zwierzęta.

W wielu największych teatrach na świecie w „Córce źle strzeżonej” występuje żywy kucyk. U nas takiego gościa na scenie nie będzie, ponieważ byłby to dla niego (i dla nas) chyba zbyt duży stres, ale niektóre zespoły wykorzystują do tego baletu również zwierzaki. W naszej produkcji zobaczycie za to tancerki, które zamienią się w…kury! Na pewno rozbawią Was do łez swoim popisowym tańcem!

Pas de Ruban22851302_10159448320240371_951009956_o

Czyli słynny duet ze wstążką w wykonaniu głównych bohaterów ma symbolizować ich miłość. Lise i Colas wykonują skomplikowane choreografie z udziałem różowej wstążki, która ma ich złączyć. Jeżeli uda im się poprawnie zawiązać wstążkę to znaczy, że do siebie pasują i są sobie przeznaczeni. Jak myślicie? Przyjdźcie do nas w niedzielę się przekonać! A wstążki pojawią się jeszcze w wielu innych momentach!

 

Rola Simone – wdowy23157802_10159474237600371_734287534_o

Rola Simone, czyli bogatej wdowy, matki Lise może być grana zarówno przez mężczyznę jak i kobietę. Sir Frederick Ashton w swojej wersji tego spektaklu obsadził jako matkę mężczyznę. Dzięki temu rola była jeszcze bardziej komiczna w odbiorze. Drugim powodem był fakt, że Ashton mimo swojego starszego wieku chciał nadal pozostać na scenie. Dlatego w wielu baletach tego choreografa możemy trafić na role żeńskie grane przez mężczyzn. Są to jednak zazwyczaj role bardziej aktorskie niż taneczne. Naszym zdaniem to bardzo ciekawy pomysł! A jak myślicie, kto u nas tym razem zatańczy ten charakter?

Wersji spektaklu jest wiele. Już w niedzielę zapraszamy Was do obejrzenia naszej. Gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić i wyjdziecie z bananem na twarzy! Bilety dostępne są na www.dkswit.com.pl oraz przed spektaklem w kasach Domu Kultury „Świt” :)

Do zobaczenia!

_DSC9707

 

 

Wiosna w Les Ballets

Sezon zimowy już za nami! Za oknem coraz cieplej i w Les Ballets również dużo nowości na wiosnę!

22 kwietnia – czyli za niecałe 3 tygodnie wraca na scenę przezabawny balet „Córka źle strzeżona”. Zatańczymy go o _DSC9502godzinie 11:00 w niedzielę w Domu Kultury „Świt” na Targówku (bilety są dostępne na www.dkswit.com.pl ). Mamy nadzieję, że będziecie bawić się wspaniale i powrócicie na widownię już 3 tygodnie później.

13 maja o 12:00 tańczymy po raz pierwszy „Korsarza” – to jeden z najpiękniejszych baletów klasycznych. Jeśli chcecie zobaczyć nasze przygotowania do premiery zapraszamy na nasz Instagram @lesballetsdepologne – czeka tam na Was codzienna dawka tańca i wieści. Nasi tancerze bardzo ciężko pracują nad nową choreografią. Zaskoczą Was też na pewno nowe kostiumy, bo tych w „Korsarzu” jest niezliczona ilość.

Zapraszamy szczególnie dzieci – nie będzie ani chwili nudy!

Bilety są już dostępne w sprzedaży na EBILET.PL oraz w salonach EMPIK ( https://www.ebilet.pl/klasyka/balet-taniec/balet-korsarz/ )

 

Już niedługo pojawi się też oferta warsztatów wakacyjnych w naszej Szkole Baletowej w lipcu oraz sierpniu! Jesteście ciekawi jakie zajęcia dla Was przygotowaliśmy? Dowiecie się niebawem!

SB1

Premiera „Giselle” już 26 listopada

Jesteśmy już po otwarciu sezonu i pierwszym spektaklu „Córki źle strzeżonej”. Bardzo Wam dziękujemy za przybycie i ogromne wsparcie – wspaniale było tańczyć dla takiej widowni!

22810181_1509083312513074_226673711_o

Nasi tancerze i uczniowie spisali się wspaniale – tym bardziej, że był to w wielu przypadkach ich pierwszy spektakl z nami – mieliśmy więc kilka udanych debiutów. Po raz pierwszy też tańczyliśmy na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury przy ul. Głębockiej 66. Mamy nadzieję, że Wam również przypadła do gustu widownia i scena.

Teraz przygotowujemy się do bardzo ważnej dla nas premiery baletu „Giselle”, którą zatańczymy już za niecałe 5 tygodni, bo 26 listopada o 15:00 w Białołęckim Ośrodku Kultury. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy Was do obejrzenia, ponieważ jest to balet bardzo rzadko wystawiany w Polsce, a na liście baletów romantycznych zajmuje najwyższą pozycję.

„Giselle” to balet w dwóch kontrastowych aktach opowiadający historię wiejskiej dziewczyny o imieniu Giselle, która zakochuje się w chłopaku ze wsi. Nie wie jednak, że młodzieniec to nikt inny jak książę Albrecht  w przebraniu wieśniaka, który jest już zaręczony z księżną Batyldą. Dziewczyna z rozpaczy wpada w obłęd i umiera na zawał serca…

W akcie drugim przenosimy się na cmentarz, do Królestwa Wił – dziewcząt, które zmarły z powodu nieszczęśliwej miłości. Nie darują one życia żadnej istocie, która stanie na ich drodze. Nie zdaje sobie z tego sprawy Albrecht, który zrozpaczony przybywa na cmentarz odwiedzić mogiłę Giselle. Wiły otaczają młodzieńca i zmuszają go do tańca aby ten umarł z wyczerpania. Przybywa jednak nowa wiła – Giselle, która staje w jego obronie. Jeśli chcecie poznać zakończenie tej historii zapraszamy Was już 26 listopada o 15:00!

Warto zobaczyć „Giselle”, ponieważ tego baletu nie spotkacie często na scenie, a zdecydowanie jest to jedna z najpiękniejszych pozycji jakie zostały stworzone. Polecamy zarówno małym jak i dużym :)!

Bilety są dostępne na:

EBILET oraz GROUPON

DSC_5403

 

 

 

 

 

Październik w Les Ballets

Kochani,

Ponieważ bardzo dużo się u nas ostatnio dzieje chcemy Wam troszeczkę przybliżyć co się wydarzy w obecnym miesiącu!

W najbliższy weekend 7-8 października 2017 wypadają trzecie urodziny naszego zespołu Les Ballets de Pologne. Wraz z tancerzami będziemy je świętować między próbami, a dla naszych widzów przygotowujemy małą niespodziankę. Już wkrótce ogłosimy ją na Facebooku zespołu: https://www.facebook.com/Les-Ballets-de-Pologne-709084279186566/

Zachęcamy więc do śledzenia naszego Fanpage :)les_ballets_CórkaZleStrzezona2_2017_A2_2

22 października o godzinie 18:00 otwieramy sezon jednym z najpiękniejszych i najśmieszniejszych baletów klasycznych „Córką źle strzeżoną”. Zapraszamy Was serdecznie do Białołęckiego Ośrodka Kultury na ul. Głębockiej 66 w Warszawie. Po spektaklu nie odchodźcie zbyt szybko – chętnie spotkamy się z Wami w foyer!

Bilety dostępne tutaj:

https://www.ebilet.pl/rodzina/widowiska/corka-zle-strzezona/

oraz tutaj:

https://www.groupon.pl/deals/gl-fundacja-warsaw-ballet-theatre-3

Jak i w salonach sieci EMPIK!

 

Otworzyliśmy już również sprzedaż numerowanych miejsc na premierę „Giselle” oraz naszego tradycyjnego i świątecznego „Dziadka do orzechów”!

Zapraszamy na ebilet.pl oraz do salonów sieci EMPIK

Tutaj ‚Giselle': https://www.ebilet.pl/rodzina/widowiska/giselle/

Tutaj ‚Dziadek do orzechów': https://www.ebilet.pl/rodzina/widowiska/dziadek-do-orzechow/

Giselle_2017_A2

 

Zarówno zespół jak i dzieci z naszej Szkoły Baletowej pochłonięte są próbami do najbliższych produkcji. W każdym z baletów zobaczycie zarówno naszych tancerzy jak i uczniów. Mamy nadzieję, że do zobaczenia już wkrótce!

„Córka źle strzeżona” – już 22 października 2017

les_ballets_CórkaZleStrzezona2_2017_A2_2Zapraszamy serdecznie wszystkich na otwarcie naszego sezonu spektaklem „Córka źle strzeżona”! Tańczymy 22 października 2017 w Białołęckim Ośrodku Kultury na ul. Głębockiej 66 o 18:00.

Kogo zapraszamy szczególnie:)?

-dzieci (już od 3 roku życia) i młodzież

-tych, którzy lubią się śmiać i dobrze bawić

-rodzice, dorośli też się nie będą nudzić

„Córka źle strzeżona” to komedia baletowa w dwóch aktach. Opowiada o miłości między Lise – córką zamożne wdowy Simone i Colasem – ubogim wieśniakiem. Simone jednak nie podziela uczucia, którym darzy siebie dwójka zakochanych i usilnie próbuje rozdzielić parę. Znalazła już bowiem przyszłego męża dla swojej córki – Alana. Młodzieniec z bogatej rodziny jednak zupełnie nie podoba się Lise.

Na scenie wystąpią tancerze Les Ballets de Pologne oraz uczniowie naszej Szkoły Baletowej. Zobaczycie mnóstwo ciekawych postaci, wiele rekwizytów oraz przeróżne choreografie (od tańca kurczaków przez popisowe tańce solowe do słynnych pas de deux). Obiecujemy, że na tym balecie nie będziecie się nudzić nawet przez sekundę!

Bilety możecie nabyć w salonach sieci EMPIK oraz na https://www.ebilet.pl/rodzina/widowiska/corka-zle-strzezona/

Trwa również promocja na Grouponie na wszystkie nasze spektakle w pierwszej połowie sezonu:  https://www.groupon.pl/deals/gl-fundacja-warsaw-ballet-theatre-3

scena1

Wrzesień, pierwszy dzwonek czyli…idziemy do Szkoły Baletowej!

Kochani,

Ponieważ mamy już wrzesień i dostajemy od Was mnóstwo zapytań dotyczących nauki u nas, lekcji, zajęć, spektakli postanowiliśmy Wam troszkę o nas opowiedzieć. Zaczynamy!

Dla kogo są zajęcia w naszej Szkole?

-dzieci od 3 roku życia

-ambitna i utalentowana młodzież

-tancerze, miłośnicy tańca klasycznego, zaawansowani pasjonaci

-dorośli, osoby początkujące również takie, które nigdy z tańcem nie miały nic wspólnego

Nasza Szkoła przede wszystkim nastawiona jest na utalentowaną i ambitną młodzież. Szukamy osób, które chciałyby ed18osiągnąć bardzo wysoki poziom w tańcu klasycznym, są zainteresowane związaniem przyszłości z tańcem, chcą zdobywać doświadczenie sceniczne, wyjeżdżać na tournée, konkursy baletowe. Dla takich osób stworzyliśmy KLASY BALETOWE, w których dzięki stałemu składowi uczniów można bardzo dużo się nauczyć, robić ogromne postępy i rozwijać umiejętności. Każdy z uczniów może dobrać dodatkowe zajęcia uzupełniające takie jak: masterclass, pointy, stretching, repertuar, partnerowanie etc. Dodatkowo nasi uczniowie biorą czynny udział w spektaklach i koncertach. Najbardziej utalentowane osoby tańczą odpowiedzialne partie, które przygotowują na dodatkowym repertuarze, który dla naszych uczniów jest bezpłatny. Do klas uczęszczają osoby od 6 roku życia do 25 lat (granica wieku jest ruchoma, nie jest dla nas ważny wiek, ale zaangażowanie, pasja i talent). Aby sprawdzić zdobyte umiejętności uczniowie przystępują do egzaminów semestralnych oraz na zakończenie roku. Klasy liczą max 10 osób – jest to więc nauka w kameralnym gronie. Wszyscy bardzo dobrze się znają, zawierają przyjaźnie, organizujemy też częste wyjścia, pikniki, imprezy, sesje zdjęciowe i inne aktywności.

DOROŚLI stanowią również dużą i silną grupę w naszej Szkole. Ponieważ większość osób pracuje, studiuje i ma wiele innych obowiązków grafik dla dorosłych jest bardzo elastyczny. Można wykupić karnet na np. 4 lub 8 wejść i przyjść wtedy, kiedy będziemy mieli czas. Mamy grupy podstawowe, dla osób, które dopiero zaczynają naukę lub chcą wrócić do podstaw oraz grupy średniozaawansowane i zaawansowane dla tych, którzy już dłużej tańczą i chcą dalej się rozwijać. Tak samo jak osoby z klas każdy z dorosłych może dobrać zajęcia uzupełniające – pointy, stretching, masterclass. Osoby dorosłe również mają szansę występować w spektaklach i koncertach jeśli osiągną już odpowiedni poziom, mają czas i chęci poświęcić go na dodatkowe próby w weekendy. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie zajęcia – bez względu na to czy chce tylko raz w tygodniu poćwiczyć czy uczęszcza na zajęcia codziennie. Wielu z naszych ‚dorosłych uczniów’ możecie regularnie podziwiać na scenie! Może teraz kolej na Was…?

Dla NAJMŁODSZYCH dzieci (wiek 3-7 lat) mamy zajęcie trwające 45 minut, na których bawimy się, uczymy DdO-51podstawowych pozycji i kroków baletowych, rozciągamy się, robimy przeróżne ćwiczenia koordynacyjno-ruchowe, rytmiczne jak również z elementami improwizacji. Na te zajęcia dzieci nie muszą posiadać wcześniejszego doświadczenia. Zabieramy ze sobą wygodny strój, uśmiech i do dzieła!

Jaki strój zabrać ze sobą na zajęcia?

– KLASY BALETOWE – mają strój z góry określony przez pedagoga. Na początku roku uzgadniamy jaki kostium i tuniczkę będzie miała dana klasa i robimy grupowe zamówienie. Jeśli ktoś dołączy później musi taki strój dokupić (podpowiemy co, gdzie i jak:)). Każdy z uczniów musi mieć miękkie baletki bawełniane z dwudzielną podeszwą, łososiowe rajstopy, włosy uczesane w kok. Na zimę i chłodne dni przydadzą się też ocieplacze (już niedługo wpis jak zrobić dobre i tanie ocieplacze samemu:)) – getry lub ciepłe rajstopy/spodnie i obcisły sweterek. Klasy mające zajęcia w pointach oczywiście muszą też mieć pointy i wkładki.

-NAJMŁODSZE DZIECI mają strój dowolny. Każde dziecko powinno jednak mieć baletki lub obuwie baletko-podobne. Mile widziane są body, spódniczki, getry :)

-DOROŚLI również mogą na zajęcia ubrać się dowolnie. Na pierwsze lekcje polecamy przyjść z tym co mamy w domu (gdyby jednak balet nie spodobał się zaoszczędzimy troszkę pieniędzy): skarpetki, legginsy/spodnie dresowe i t-shirt sprawdzą się doskonale. Jeśli jednak okazało się, ze balet to jest to możecie zaszaleć z baletkami, kostiumami, tuniczkami, ocieplaczami i inną garderobą baletową (o tym również przygotujemy Wam wpis:))!

Kiedy można przyjść na zajęcia w pointach?

Moment rozpoczęcia nauki tańca en pointe jest dla każdego indywidualny. Jeśli wcześniej nigdy nie mieliście point na ed17stopach lub jesteście początkujący najlepiej będzie po zwykłej lekcji baletu zapytać pedagoga kiedy i na jakie zajęcia z point możemy przyjść. Nie warto rozpoczynać nauki na własną rękę w domu, ponieważ zwyczajnie możecie zrobić sobie krzywdę lub niepoprawnie się nauczyć. Dobrym rozwiązaniem może być też umówienie się na lekcję indywidualną w celu nauki stania na pointach. Na takich zajęciach na pewno pedagog rozrobi Wam pointy, dopasuje do stopy, nauczy poprawnie je zakładać i zrobicie też kilka ćwiczeń. Po takiej lekcji możecie spokojnie dołączyć do grupy podstawowej i kontynuować naukę grupową:)

Absolutnie odradzamy przychodzenia w pointach na zajęcia jeśli nie uczyliście się jeszcze tańca klasycznego, kupowania point przez Internet, bez przymiarki, uczenia się stania en pointe na własną rękę.

Wiemy, że wielu z Was nie może się doczekać momentu założenia point i tańca w nich jednak aby było to zrobione ‚z głową’ najlepiej jest zrobić to pod okiem doświadczonej osoby.

Ile razy w tygodniu powinno się chodzić na zajęcia?

Jest to kwestia zupełnie indywidualna. Zajęcia 1 raz w tygodniu mogą być dobrym wyborem dla osób, które przychodzą zupełnie dla przyjemności, chcą się trochę poruszać i miło spędzić czas. Jeśli myślimy o intensywniejszej nauce, tańcu en pointe, występach na scenie zajęcia 2-3 razy w tygodniu powinny wystarczyć aby robić postępy. Jeżeli chcemy wiązać swoją przyszłość z tańcem, uczyć się naprawdę intensywnie, przygotować do audycji, konkursu itp. powinniśmy ćwiczyć 4-6 razy w tygodniu.egzamin1kl4

Pamiętajcie jednak, że nie zawsze więcej zajęć oznacza, że zrobimy większe postępy. Liczy się to, w jaki sposób wykorzystujemy czas spędzony na sali, czy wkładamy w lekcje 100%, czy rzeczywiście skupiamy się i staramy zapamiętać i ‚włożyć w życie” uwagi. Układając swój plan musicie też uwzględnić dni wolne od tańca, które są potrzebne na regenerację (psychiczną i fizyczną), odpoczynek i inne zajęcia. Przy zbyt dużej intensywności bardzo łatwo o wypalenie, zniechęcenie, depresję, kontuzje czy złe samopoczucie i zrażenie się do tańca.

Co trzeba zrobić aby występować na scenie?

Przede wszystkim wykazać, że się do tego nadajemy – fizycznie, psychicznie, artystycznie i technicznie :)! Nasz zespół składa się z osób, które uczą bądź uczyły się w naszej Szkole i jeśli będziecie się starać na pewno zauważymy Wasz potencjał i zaproponujemy udział w spektaklu czy koncercie!

IMG_0580

 

 

 

Jak przyszyć troczki do point?

Witajcie!

Już za kilka dni rozpoczynamy nowy rok szkolny w naszej Szkole Baletowej. Na pewno wielu z Was nie może się doczekać nowych zajęć, prób i spektakli. Niektórzy z Was będą też mieli pierwsze zajęcia w pointach – czyli twardych baletkach, które umożliwiają stanie na czubkach palców!

Dzisiaj, wraz z Karoliną – uczennicą Klasy 3 przygotowaliśmy więc dla Was mały poradnik jak dobrze przygotować pointy do tańca. Pamiętajcie, że trzeba to zrobić w domu przed pierwszą lekcją point! Jeśli przyjdziecie na zajęcia z pointami bez przyszytych gumek i troczków nie będziecie mogli w nich tańczyć!troczki1

 

Aby przyszyć troczki i gumki do point będą Wam potrzebne:

-nitka i igła

-gumki elastyczne (można kupić w pasmanterii lub sklepie tanecznym/baletowym)

-troczki (do kupienia w sklepie baletowym, ew. pasmanterii (te jednak nie zawsz sprawdzają się dobrze)

-nożyczki

-zapalniczka

Tak jak Karolina i wiele innych osób polecamy te rzeczy mieć zawsze ze sobą w pudełeczku czy małej kosmetyczce. Nigdy nie wiadomo kiedy mogą być potrzebne. Z doświadczenia wiemy, że troczek może się odpruć w najmniej oczekiwanym momencie, nawet 2 minuty przed wyjściem na scenę.

troczki2

Przyszywanie troczków i gumek rozpoczynamy od oznaczenia miejsca, w którym powinny być przyszyte.

Gumki przyszywamy bardzo blisko pięty – w niewielkiej odległości od szwy na tyle pięty. Zapobiegają one ześlizgiwaniu się satyny z pięt w trakcie tańca. Troczki za to przyszywamy dalej od pięty – na wysokości kostki lub lekko przed kostką. Miejsce przyszycia troczków można też wyznaczyć zginając materiał na pięcie (tak, jak pokazane na zdjęciu) – należy jednak uważać przy pointach z podeszwą 3/4 – wtedy ta odległość może być zbyt duża. Najlepiej przymierzyć pointę i troczki aby wizualnie ocenić, w którym miejscu wyglądają one najlepiej. Pamiętajcie, że gdy przyszyjemy troczki zbyt blisko przyszwy zakryją one naszą stopę i wpłynie to niekorzystnie na jej wygląd w baletce. Jeśli przyszyjemy je zbyt blisko pięty satyna po bokach będzie odstawać i nie będzie odpowiednio trzymana.

 

Długość gumek i troczek dobieramy indywidualnie. Gumki powinny dobrze trzymać stopę. Nie mogą jednak być zbyt ciasne i wbijające się. Troczki powinny oplatać nogę jeden lub dwa razy tak aby zawiązane były po wewnętrznej stronie w wgłębieniu za kostką. Zbyt grube lub długie troczki spowodują, ze nasza noga będzie wyglądać pulchnie i wizualnie zniknie piękna linia. Zbyt krótkie uniemożliwią prawidłowe zawiązanie pointy. W zależności od firmy troczków możemy dostać troczki już ucięte lub takie, które trzeba pociąć (jeśli tak – tniemy je najpierw na 4 równe kawałki – po przyszyciu możemy je odpowiednio skrócić tak aby ładnie wyglądały i były wygodne ). Przed przyszyciem troczków warto ich końcówki przypalić zapalniczką – wtedy nie będą się siepać.

troczki3

Mamy dla Was jeszcze kilka wskazówek i trików:

1 – NIĆ DENTYSTYCZNA – takiej nitki najlepiej jest używać do przyszywania troczków, gumek i innych rzeczy do point. Szanse odprucia są o wiele mniejsze niż przy zwykłej nitce.

2- Aby czubki point się nie niszczyły można kupić w sklepie baletowym specjalne skórki do naklejenia na czubek lub obszyć czubek na około lub w całości muliną. Dzięki temu pointy starczą nam na dłużej i zachowają estetyczny wygląd

3- Jeśli zmiękł nam czubek pointy możemy go uratować na 2 sposoby. pierwszym z nich jest spryskanie go lakierem do włosów i pozostawienie do wyschnięcia. Drugim jest wlanie do point kleju typu „Kropelka”. Kleju możemy też stosować do utwardzenia podeszwy.

4 – Jeżeli chcecie aby Wasze pointy wyglądały lepiej na scenie i nie błyszczały się możecie natrzeć je kalafonią – będą miały wtedy delikatny, różowi i matowy kolor.

Na dzisiaj to wszystko od nas! Jeśli chcecie więcej wpisów o pointach i trikach baletowych dajcie koniecznie znać w komentarzach:)!

Dziękujemy Karolinie za pomoc w napisaniu tego artykułu!

Pamiętajcie, że zajęcia startują już 1 września!

 

Co znajduje się w naszych torbach baletowych?

 

Wakacje zbliżają się ku końcowi, rok szkolny rozpocznie się lada chwila! U nas również 1 września rozpoczynamy nowy rok nauki w Szkole Baletowej i z tej okazji wraz z Zosią i Karoliną przygotowaliśmy dla Was nowy wpis. Na pewno każdy z uczniów i tancerzy zastanawia się co włożyć do swojej torby baletowej, co warto kupić, a na co lepiej nie tracić pieniędzy. Dzisiaj uczennice klasy 3 zaprezentują Wam swoje ulubione, praktyczne i przydatne akcesoria i troszkę o nich opowiedzą. Może coś Was zainspiruje…?Koniecznie dajcie też znać co znajduje się w Waszych niezbędnikach baletowych:)!

Zaczynamy!zosiakarolina1

W plecaku Zosi znajdziemy….

zosia1

Zosia do Szkoły dojeżdża rowerem dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem okazał się pojemny plecak. Najważniejszą rzeczą, którą Zosia zawsze ma przy sobie są co najmniej 2 pary point: na wypadek gdyby jedne zalały się wodą, złamały się lub okazały się zbyt miękkie do tańca zawsze w pogotowiu jest druga para. W parze z pointami idą wkładki, które zawsze nosi przy sobie – „Wkładki do point są zbawieniem dla stóp. Nie wyobrażam sobie tańca bez nich”. Rajstopy i kostium baletowy to również nieodzowne części garderoby tancerki dzięki którym czuje się komfortowo i pięknie wygląda. Ulubione body Zosi pochodzi z Yumiko – „Wielką zaletą tej firmy jest to, że możemy całkowicie spersonalizować kostium zaczynając od kolorów, kończąc na materiale”. W plecaku znajdują się również miękkie baletki, których używa podczas rozgrzewki lub na początku lekcji aby przygotować stopy do pracy w pointach. Inną, równie ważną częścią garderoby są ocieplacze, które pomagają nam rozgrzać i utrzymać w cieple ciało podczas prób i lekcji. Zosia używa ich cały rok, nie tylko zimą. Wybrała spodnie typu ‚sauna’ firmy Bloch. Jako ocieplacz używa również koszulki, którą zakłada na rozgrzewkę i początek lekcji. Jest też czarna tuniczka, którą zakłada do kostiumu. Nie zabrakło również niezbędnika tancerki czyli nitki, igły i nożyczek, które bardzo często okazują się bardzo pomocne w trakcie zajęć, prób i spektakli. Można nimi przyszyć oderwany troczek, zszyć porwaną paczkę, obciąć satynę z czubka point… Dodatkowo Zosia zawsze ma przy sobie małą przekąskę oraz wodę.

Zajrzyjmy teraz do torebki Karoliny…

karolina1

 

Karolinie na zajęciach zawsze towarzyszy duża i pojemna torba treningowa. Mieszczą się w niej wszystkie niezbędne rzeczy podczas zajęć i prób. Podobnie jak u Zosi najważniejszą pozycję w torebce zajmują buty. Karolina ma zawsze trzy pary: ocieplacze firmy Bloch, które zakłada zawsze przed zajęciami lub w przerwie między próbami (bardzo dobrze rozgrzewają stopy i utrzymują ciepło), miękkie baletki, w których rozpoczyna lekcję (faworytem Karoliny są materiałowe baletki w dwudzielną podeszwą) oraz pointy (widoczne na zdjęciu: Bloch Aspiration).

karolina2

„Komfort ćwiczeń podczas zajęć zapewniają mi właśnie te 3 rzeczy. Kostium, rajstopy oraz tuniczka. Kostium jest w kolorze ciemnego różu/ fuksji, posiada na plecach delikatne zdobienia i guziczki. Z przodu ma cielista podszewkę na linii biustu. Rajstopy na zdjęciu  są koloru łososiowego. Od spodu,  rajstopy posiadają specjalna dziurę umożliwiająca  wygodna zmianę baletek na pointy podczas zajęć. Jest ona po to, by przy zmianie baletek na pointy móc założyć  wkładki.

Tuniczka podczas zajęć jest dodatkowym elementem, dzięki któremu wyglądamy jak prawdziwe baletnice. Czasem, gdy jest chłodniej , zakładam na siebie sweter, który zapewnia mi ciepło podczas rozgrzewki czy ćwiczeń.”

 

 

 

 

karolina3

„Podczas zajęć niezbędnym elementem jest woda. Nie tylko aby się napić, ale również po to by baletki czy pointy nie ślizgały się za bardzo podczas zajęć. Gdy jest taka potrzeba wylewam trochę wody przy moim miejscu pod drążkiem i delikatnie moczę baletki czy pointy, dzięki czemu dużo lepiej mi się ćwiczy. Wkładki do point są kolejna rzeczą bez której nie ruszam się na zajęcia. Zapewniają mi wygodne oraz dużo mniej bolesne ćwiczenie w pointach. Nosze ze sobą również mała szczotkę do włosów i pudełeczko, którego zawartość poznacie za chwilę.”

karolina4

 

„W środku pudełeczka znajduje się plaster, potrzebny do zabezpieczenia moich palców przed zajęciami na pointach. Jest tam tez igła i nitka, która nosze zawsze ze sobą w razie gdyby odpruł się jakiś element moich point. Często są tam tez małe nożyczki oraz bardzo dużo wsuwek i gumek do włosów. ”