BACK TO SCHOOL – Jak pozytywnie rozpocząć rok szkolny?

BACK TO SCHOOL – Jak pozytywnie rozpocząć rok szkolny?

Witajcie,

Następny wpis o powrocie do zajęć baletowych po przerwie wakacyjnej. Dzisiaj mamy dla Was kilka rad na początek sezonu, które sprawią, że z pozytywnym nastawieniem rozpoczniecie nowy rok nauki i wykorzystacie go w 100%! Wiemy, że nastawienie psychiczne i podejście to jeden z najważniejszych faktorów jeśli chodzi o naukę oraz robienie postępów w tańcu. Dzisiaj zdradzimy Wam kilka dobrych nawyków myślowych, które warto sobie powtórzyć przed rozpoczęciem sezonu oraz w jego trakcie. Zaczynajmy!

1. NIE PORÓWNUJ SIĘ DO INNYCH

To bardzo ważne jeśli chcemy się rozwijać i robić postępy. Musisz mieć świadomość, że każdy człowiek jest inny: ma DSC_0678inne zdolności, budowę, ciało, muzykalność, zdolność koncentracji. Przez te różnice nie będziemy nigdy tańczyć tak samo, robić postępów w takim samym tempie. Na pewno niektóre kroki będą łatwiejsze dla jednej osoby, a bardzo trudne dla drugiej. Jeden zrobi szpagat po 3 zajęciach, inny będzie musiał pracować na to kilka lat. Jedna osoba może założyć pointy po pół roku nauki, a inna potrzebuje więcej czasu. Jest to absolutnie normalne i dlatego porównywanie się do siebie nawzajem nie ma sensu. Można wtedy naprawdę się sfrustrować i zniechęcić, szczególnie, że praktycznie zawsze będzie ktoś, kto jest w czymś lepszy od nas. Porównywanie się sprawia, że zamiast skupić się na sobie, swoich celach, uwagach, korektach zaczynamy skupiać się na innych – a więc oddala nas to od naszych celów, demotywuje do pracy, powoduje smutek i zniechęcenie i zabiera radość z tańca.

2. NIE ZNIECHĘCAJ SIĘ

Nie wychodzą mi piruety, przez długi czas nie mogę się rozciągnąć, nie dostałem/am takiej roli, jaką bym chciał/chciała, koleżanka dostała solo na występie, a ja nie – to wszystko prowadzi do zniechęcenia oraz frustracji. Musisz wiedzieć, że balet wymaga bardzo dużo czasu, cierpliwości i systematyczności. Nie da się osiągnąć wszystkiego ‚na już’. Zakręcenie tego wymarzonego piruetu czy zatańczenie solo na występie jest zazwyczaj okupione latami ciężkiej pracy, godzinami spędzonymi na sali i w domu. Nie zawsze efekty będą widoczne od razu – czasami musimy na nie bardzo długo czekać. Dlatego, jeśli naprawdę kochasz taniec – nie zniechęcaj się. Gwarantujemy, że przy ciężkiej pracy, systematyczności i cierpliwości Twoje wymarzone efekty przyjdą. Może to zająć kilka lat, ale to jest specyfika tej sztuki – nauka ‚na szybko’ się nie sprawdza.IMG_20180424_231010_429

3. CIESZ SIĘ Z MAŁYCH KROKÓW

Jeżeli nauczysz się doceniać swoje malutkie postępy, małe sukcesy będzie Ci o wiele łatwiej być zmotywowanym i pozytywnie nastawionym ( a z takim nastawieniem jesteśmy skazani na sukces:)). W tańcu bardzo ciężko jest od razu zabłysnąć, raczej jest to mozolna, powolna i długotrwała praca i tak samo jej efekty widoczne są dopiero po dłuższym czasie. Warto więc nauczyć się cieszyć z tych małych postępów, chociażby z tego że dziś udało się nam choć troszkę więcej wykręcić nogę lub utrzymać dłużej pion. Każdego dnia staraj się być jak najlepszą wersją siebie – małymi kroczkami budujesz wtedy silne podstawy, fundamenty, które w końcu stworzą coś naprawdę wielkiego.

4. BIERZ WIELKIMI GARŚCIAMIDSC_0378

Pedagog daje korekty innej osobie? Dostałeś możliwość występu na scenie? Zapisałeś się na lekcje indywidualne? Wykorzystaj to w 100%! Jeśli nauczyciel powiedział Twojej koleżance aby wyprostowała się i ściągnęła łopatki – od razu skontroluj czy Ty stoisz prosto! Masz możliwość występu na scenie? Świetnie! Staraj się zatańczyć swoją partię jak najlepiej, popatrz na innych tancerzy – może nauczysz się od nich czegoś nowego? Może uda Ci się coś podpatrzeć? Obserwuj proces przygotowania występu/spektaklu, patrz jak pracują inni, wykorzystaj szansę bycia na scenie w 120% – nie zdarza się to często! Lekcje indywidualne? Idealnie! Teraz masz możliwość pracy tylko i wyłącznie nad sobą, pytaj swojego nauczyciela o wszystko, co Cię nurtuje, pytaj o wskazówki, popracuj nad rzeczami, które sprawiają Ci najwięcej problemów, a może jest coś, czego zawsze chciałeś się nauczyć, ale w grupie nie było takiej możliwości? Wykorzystuj wszystkie nadarzające się okazje jak najlepiej się da – tak aby później nie żałować zaprzepaszczonej szansy.

5. PRACUJ NAD SOBĄ

Talent, okoliczności, nauczyciele, możliwości – w pewnym stopniu mogą wpłynąć na Twój rozwój i postępy, ale tylko niewielkim – dopóki nie nauczysz się ciężko pracować. Nikt jeszcze nie urodził się doskonałym tancerzem. Wszyscy tancerze (bez wyjątku) na swoją doskonałość musieli latami bardzo ciężko pracować. Ta doskonałość została okupiona potem, łzami, kontuzjami, frustracją, poświęceniem innych spraw. Nie ma ‚bo ona miała łatwiej’, ‚ją dyrektor lubi’, ‚on to się urodził taki uzdolniony’ – 95% sukcesu to Twoja własna praca. Jeżeli jesteś leniwy, nie poświęcasz odpowiednio dużo czasu na ćwiczenia i edukację taneczną, nie skupiasz się, nie koncentrujesz swojej uwagi na zajęciach – nie możesz oczekiwać, że będziesz robił tak duże postępy jak osoby, które dużo ciężej i więcej pracują. Oczywiście – to każdy z nas decyduje ile czasu poświęca na taniec i jak bardzo mu na nim zależy, ale kiedy przychodzi np. do ustalenia obsady w spektaklu czy w występie nie możesz się dziwić, że kolega, który bardzo się angażuje dostaje trudniejsze partie – po prostu choreograf wie, że jest to pracowita osoba i powierzając jej taką rolę na pewno zaangażuje się tak samo bardzo jak np.na lekcji czy w innym spektaklu.

MO2A4397

6. PROWADŹ DZIENNIK/NOTATNIK26830030_10159783364085371_1344491497_o

To bardzo dobry sposób aby zapamiętać nie tylko swoje uwagi, korekty czy nowe rzeczy, których będziesz się uczył. W takim zeszycie możesz też zapisywać swoje cele – np. tygodniowe, miesięczne, roczne, a także swoje małe sukcesy czy inne przemyślenia. W natłoku innych obowiązków wystarczy taki zeszyt wyjąć i przeczytać w drodze na zajęcia – pomoże Ci to w utrzymaniu wysokiej motywacji, śledzeniu postępów oraz zapamiętaniu wielu rzeczy.

7. EFEKT LUSTRA

Stań przed lustrem i szczerze odpowiedz sobie na pytania: gdzie jesteś teraz (czyli jak ćwiczysz, jak oceniasz swój poziom techniczny i artystyczny)? Gdzie byłeś/aś np. rok temu? Gdzie chcesz być za rok, za pięć lat…? Taka samoocena pomaga nam w motywacji, ale także w realnym patrzeniu na świat i swoje możliwości, pomaga nam też zdefiniować nasze cele, marzenia oraz pokazać ile można się nauczyć i jakie postępy zrobić w określonym czasie :)

 

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Wam wydobyć najlepsze wersje siebie w nowym sezonie!

 

BACK TO SCHOOL – wyprawka baletowa

BACK TO SCHOOL – wyprawka baletowa

Witajcie,

Za 3 tygodnie rozpoczynamy nowy rok szkolny i w związku z tym przygotowaliśmy dla Was serię ‚Back to school”, w której dzielimy się z Wami wskazówkami i tipami jak wrócić do formy po wakacjach i przygotować się do nowego sezonu. Mamy nadzieję, że spodobają się Wam te wpisy, a rady sprawią, że powrót do szkoły, ćwiczeń i zajęć będzie przyjemny!

Dzisiaj podpowiemy Wam w jakie akcesoria baletowe możecie się zaopatrzyć przed rozpoczęciem zajęć, co warto kupić, a co nie i na jakie rzeczy zwrócić uwagę przy zakupach wyprawki baletowej. Zaczynajmy!

Oto lista rzeczy, które na pewno przydadzą Wam się w ciągu roku szkolnrajstopysanshaego:

1. Rajstopy

 

Najlepiej zaopatrzyć się w kilka par (w zależności jak często ćwiczycie), ponieważ rajstopy zakładamy na gołe ciało i wymagają one prania po każdym użytku. Polecamy kupić te z otworem na stopę, który umożliwia nam dostęp w razie potrzeby zmiany plastrów, opatrunków czy podwinięcia rajstop. Rajstopy powinny być w kolorze łososiowym lub baletowego różu. Naszym faworytem dostępnym na polskim rynku są rajstopy Sanshy – i te Wam szczególnie polecamy!

 

2. Wsuwki, kokówki, spinki i siateczki do włosów

Niezbędnik każdej tancerki – można je kupić zarówno w drogeriach typu Rossmann, Superpharm jak i w sklepach baletowych czy przez Internet. Warto zaopatrzyć się w mniejsze wsuwki jak i te większe. Polecamy kupić ich troszkę większą ilość, ponieważ lubią się gubić lub zmieniać właściciela :)

3. Bidon na wodę

Wodę zabieramy ze sobą na każde zajęcia, dlatego warto mieć butelkę na wodę, którą zawsze możemy uzupełnić. Taka butelka daje nam również możliwość dodania do wody witamin, magnezu czy owoców. Jeśli nie lubicie pić wody możecie przygotować z niej sobie np. herbatę czy lemoniadę – zawsze jest to zdrowsza propozycja niż kupne napoje. Dodatkowo chronimy środowisko :)

4. Zeszyt

Prawdopodobnie nie będziecie notować w nim tak dużo jak w zwykłej szkole. Warto kupić niewielki zeszyt lub notatnik aby zapisać w nim korekty, które dostajecie na zajęciach czy też ważne informacje np. o próbacbaletkiblochh, spotkaniach czy innych aktywnościach organizowanych w Waszej szkole. Szczególnie, jeśli macie tendencję do zapominania o takich rzeczach.

5. Baletki

Baletki polecamy płócienne z dzieloną podeszwą. Powinny być w kolorze bladoróżowym lub łososiowym (chyba, ze Wasza szkoła ma inne zasady lub możecie mieć strój taki, jaki chcecie) z gumkami bądź/i troczkami. U nas w Szkole królują baletki Bloch (modele Proforma i Zenith) oraz Merlet – i te właśnie Wam polecamy. Nasi uczniowie twierdzą, ze są to jedne z najwygodniejszych i najtrwalszych modeli, jakie udało im się kupić.

 

6. Ocieplacze

Na jesiennie i zimowe dni na pewno Wam się przydadzą. Tutaj każdy może wybrać to, co lubi nosić najbardziej. Mogą być to spodnie sauna (polecamy firmy Decathlon), polarowe lub wełniane pajace, spodnie, spodenki, getry i nakostniki, kamiezelki puchowe, ocieplacze na stopy, skarpetki – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Możecie je kupić zarówno w sklepach baletowych jak i zwykłych odzieżowych czy sportowych!

7. Kostiumy

Sprawdźcie dokładnie czy Wasza szkoła ma jakieś wymagania dotyczące stroju, jego koloru czy fasonu. Na pewno jednak będziecie mieć również zajęcia, na które możecie ubierać się jak chcecie – wtedy możecie kupić taki kostium, który podoba Wam się najbardziej. Nasi tancerze jednoznacznie polecają kostiumy Yumiko, ale na sali znajdą się również takie firmy jak Grishko, Bloch, Wear Moi czy inne dostępne od ręki w Polsce.

8. Pointy

Jeżeli mają być to Wasze pierwsze pointy – odradzamy kupowanie bez porady Waszego pedagoga czy nauczyciela. Nie kupujcie point przez Internet lub w sklepie, gdzie nikt nie będzie Wam w stanie ich dobrać. Przed zakupem poradźcie się swojego nauczyciela – jakich point powinniście szukać? gdzie najlepiej pójść i je dobrać? Na pewno Wam pomoże i zawęzi poszukiwania wymarzonych baletek. Pamiętajcie, że każdy jest inny i będzie mu odpowiadało coś innego :)

Jeżeli już tańczycie w pointach to oczywiście możecie kupić pointy na nowy sezon. nie zapomnijcie o wkładkach i uzupełnieniu zapasu plastrów oraz akcesoriów do stóp używanych przez Was!

To wszystko na dziś. Za kilka dni następny wpis z tej serii :)

DSC_0455

 

1-12 sierpnia jesteśmy na URLOPIE

1-12 sierpnia jesteśmy na URLOPIE

Kochani,

Chcemy Was poinformować, że w dniach 1-12 sierpnia nasza Szkoła oraz zespół nie pracuje. Nie będziemy też dostępni pod telefonem. Może urlop to za dużo powiedziane, ale będziemy reprezentować Les Ballets w Chinach na konkursie baletowym. Jeśli uda nam się uzyskać dostęp do naszych e-maili i stron internetowych będziemy odpowiadać na maile, jeśli nie – odpowiemy na nie po powrocie czyli 13 sierpnia z rana.

JEŚLI:

1) Chcecie się zapisać na warsztaty – prosimy o maila na lesballetsdepologne@gmail.com – jest jeszcze kilka miejsc

2) Chcecie zapisać się na zajęcia w nowym roku szkolnym – prosimy o maila na lesballetsdepologne@gmail.com

3) Wszystkie inne pytania dotyczące Szkoły i zespołu również kierujcie na powyżej podany adres mailowy

Mamy nadzieję, że uda się nam nawiązać z Wami kontakt, jeśli nie na wszystkie wiadomości odpowiemy po 12 sierpnia 2018.

Planujemy także zdawać Wam codzienne relacje na Instagramie @lesballetsdepologne z podróży oraz konkursu przez całe 2 tygodnie (już zaczęliśmy:)) – zapraszamy do obserwowania. Mamy nadzieję, że jesteśmy dobrze przygotowani i będziemy mieć dostęp do Instagrama!

Trzymajcie się ciepło, odpoczywajcie i korzystajcie z pięknej pogody póki jest.

Widzimy się już 13 sierpnia na warsztatach baletowych i w nowym roku szkolnym.

Repertuar na rok 2018/2019 jest w przygotowaniu! Szykujcie się na wiele nowości!

Žuk modern 4a

 

 

W naszej Szkole… warsztaty baletowe w sierpniu oraz rozpoczęcie roku szkolnego

W naszej Szkole… warsztaty baletowe w sierpniu oraz rozpoczęcie roku szkolnego

Witajcie,

Przypominamy Wam, że 13 sierpnia rozpoczynamy drugi blok wakacyjnych zajęć. Na każdą z grup zostało jeszcze kilka ostatnich, wolnych miejsc – jeśli chcecie się rozćwiczyć przed nowym sezonem to nie zwlekajcie z zapisami :)

Więcej informacji znajdziecie w zakładce WAKACJE 2018. Zapisy przyjmujemy mailowo na lesballetsdepologne@gmail.com

3 września rozpoczynamy nowy rok w naszej Szkole – możecie się już zapisywać do swoich klas i grup. W tym roku mamy dużo ciekawych zajęć uzupełniających, m. in. wariacje klasyczne dla dziewcząt oraz dużą ilość zajęć z techniki point – zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych tancerzy.

Niedługo też zaprezentujemy repertuar naszego zespołu na sezon 2018/2019 – pojawi się sporo nowości :)

A już za kilka dni wylatujemy na następny konkurs baletowy. Tym razem odwiedzimy inny kontynent, bo będziemy tańczyć aż w Szanghaju! Przez wyjazd w dniach 1-12 sierpnia kontakt z nami może być odrobinę utrudniony, ale w miarę możliwości postaramy się odpowiadać na maile. Jeśli to się nie uda – na wszystkie odpowiemy po 12 sierpnia. Trzymajcie kciuki i do zobaczenia na warsztatach lub we wrześniu!

shanghai1

Konkurs baletowy w Zagrzebiu – fotorelacja

Konkurs baletowy w Zagrzebiu – fotorelacja

Witajcie,

Już wróciliśmy z konkursu baletowego, w którym brały udział dwie tancerki Les Ballets de Pologne (jedna to uczennica Klasy 3 naszej Szkoły). Dziewczyny zdawały każdego dnia relacje na Instastory na naszym Instagramie, ale większość zdjęć już przepadła. W związku z tym mamy dla Was fotorelację z całego wyjazdu! Zaczynamy!

Pierwszy dzień poświęciłyśmy głównie na małe zwiedzanie i zorientowanie się gdzie co jest. Wieczorem była rejestracja w hotelu.

Zag1

Tutaj znajdowało się boczne wejście, którym na co dzień wchodzą pracownicy teatru, a w dniach konkursu – uczestnicy. Budynek Teatru Narodowego z zewnątrz nie robi wielkiego wrażenie, nie jest to duży obiekt, ale wewnątrz…jest co podziwiać!zag9zag8Zagrzeb jest bardzo przyjaznym miastem, ludzie są bardzo mili, pomocni i życzliwi. Na ulicach możemy znaleźć mnóstwo kawiarni serwujących kawę, napoje oraz desery a także restauracje z pysznym i nie drogim jedzeniem.

Zag2

Drugi dzień rozpoczął się lekcją o 10:00 w HNK (Chorwacki Balet Narodowy). Uczestników w konkursie było około 70, ale na lekcji zjawili się nieliczni – około 20 osób (do końca zostało może z 6), większość z kategorii seniorskiej – szkoda, że tak mało, ale my miałyśmy wspaniałą lekcję na wielkiej sali z akompaniatorem. Później rozpoczęły się próby kategorii juniorów. Juniorzy musieli zaprezentować 2 wariacje klasyczne. Zosia tańczyła wariację Gulnary z 2 Aktu „Korsarza” oraz wariację wieśniaczki z baletu „Giselle” ( z pas de deux w akcie 1). Każdy z juniorów miał tylko 5 minut na przećwiczenie wariacji, ale były też momenty kiedy wszyscy mogli być na scenie i przyzwyczaić się do podłogi, zrobić rozmieszczenia…

Zag4

zag5

 

zag6

Po próbie przerwa na obiad, basen i odpoczynek (w hotelu miałyśmy spory basen wewnętrzny, saunę oraz siłownię do dyspozycji)…

zag7

I znów powrót na scenę, tym razem na próbę kategorii seniorskiej o godzinie 20:00. W tej kategorii uczestnicy musieli zaprezentować dwie wariacje klasyczne oraz modern w drugim etapie. Natalia tańczyła wariację Kitri ze snu (Dulcinea) z 2 aktu ‚Don Kichota’ oraz wariację z baletu ‚Paquita’, jako modern własną choreografię ‚Gossamer’ czyli po polsku ‚Babie Lato’ do muzyki Michała Lorenca.

zag10

Następny dzień to dzień konkursu. Juniorzy rozpoczynają o 10:00 więc o 9:00 zjawiamy się w garderobie i szykujemy…

zag12

Przed rozpoczęciem można jeszcze raz wejść na scenę i przećwiczyć elementy swoich wariacji. Był tłok, ponieważ w kategorii juniorskiej udział brało udział aż 46 tancerzy z różnych krajów, najwięcej z Chorwacji, Belgii, Ukrainy, ale również USA, Japonii, Korei, Rosji…

zag11

Zosia2Zosia1

Kategoria juniorska zakończyła się około godziny 14:00. Po 3 godzinach przerwy, o 17:00 rozpoczęła się kategoria seniorska, najpierw wariacje klasyczne, później modern. W tej kategorii brało udział już znacznie mniej tancerzy, bo około 25.

Zuk 3b

Zuk 6a

Žuk modern 2a

Žuk modern 4a

Następnego dnia wieczorem odbyła się Gala oraz wręczenie nagród :)

zag14

Nasze tancerki oraz Irek Mukhamedov po Gali – wspaniały tancerz i Przewodniczący Komisji Jury w konkursie.

zag13

A po Gali bankiet i powrót do domu następnego dnia!

Dajcie znać czy podobają Wam się wpisy tego typu. Jeśli tak to będziemy przygotowywać ich więcej :)

1-12 sierpnia jesteśmy w Chinach na następnym konkursie baletowym…może chcielibyście się dowiedzieć jak wygląda to poza Europą:)?

A od 13 sierpnia zapraszamy na warsztaty baletowe – więcej info w zakładce WAKACJE 2018 <3!

Do zobaczenia!

 

 

 

Jak zabrać ze sobą tutu w podróż?

Jak zabrać ze sobą tutu w podróż?

Witajcie,

Wakacje już trwają, a jak dobrze wiemy lato to czas warsztatów, konkursów, kursów. Większość rzeczy zapakujemy spokojnie w walizkę, ale co z paczkami baletowymi, które są niezbędne do zabrania na konkurs, galę czy niektóre warsztaty/kursy? Jeżeli jedziemy samochodem, autobusem lub pociągiem nie ma problemu, ale niestety pojawia się on kiedy musimy lecieć samolotem. Dzisiaj właśnie zdradzimy Wam nasze sekrety jak podróżować z tutu i oszczędzić sobie stresu oraz problemów.

tutup4

Najważniejsza rzecz – jeśli rzeczy do ćwiczeń/konkursu/spektaklu/gali będą Wam potrzebne od razu po przylocie (a w większości przypadków tak będzie) NIGDY nie nadawajcie ich w bagażu rejestrowanym! Do bagażu podręcznego pakujemy rajstopy, kostium, baletki, pointy i WSZYSTKIE (tak, wszystkie) rzeczy potrzebne nam na scenę – makijaż, akcesoria do włosów, paczki, kostiumy sceniczne… Czasami (choć rzadko) zdarza się, że bagaż rejestrowany ginie i zostanie Wam dostarczony nawet po kilku dniach – musicie więc mieć wyprawkę, która pozwoli Wam przetrwać te 1-3 dni bez bagażu rejestrowanego. O tyle o ile pastę do zębów, podstawowe ubranie, kosmetyki można zazwyczaj gdzieś kupić na miejscu nikomu nie życzymy pozostania bez swojego kostiumu, point czy rzeczy do ćwiczeń, które niestety nie są już tak łatwo dostępne.

Paczkę romantyczną będzie nam dużo łatwiej przetransportować niż klasyczną. Możecie ją zapakować w zwykły tutup5pokrowiec na ubrania, powiesić na wieszaku i złożyć na pół. Nam najbardziej jednak sprawdza się delikatne złożenie paczki/sukienki i włożenie jej do dużej torby bawełnianej, którą łatwo można założyć na ramię czy nieść w ręku. Taki bagaż raczej nie powinien wzbudzić zaniepokojenia ani zainteresowania obsługi. W samolocie możecie taką torbę wsadzić do luku bagażowego lub pod siedzenie. Możecie do niej włożyć również delikatne akcesoria do włosów, rękawki itd. – tiul paczki uchroni je przed zgnieceniem czy deformacją (wkładając je do torby z ciężkimi i twardymi rzeczami łatwo połamać np. diadem), ewentualnie takie drobiazgi można schować do twardego pudełeczka, które również uchroni je przed zniszczeniem. Jeśli boicie się, że wasza paczka się zbrudzi możecie dodatkowo przed włożeniem do torby włożyć ją w dużą reklamówkę foliową lub worek na śmieci – w razie gdyby coś się wylało czy wpadło do torby sukienka będzie bezpieczna. Jeśli podróżujecie z wieloma kostiumami paczkę romantyczną można wsadzić do pokrowca z paczkami klasycznymi (wówczas nie mamy zbyt wielu toreb), o których już piszemy… :)

Z paczką klasyczną będzie już troszkę więcej zamieszania. Szczególnie gdy paczka uszyta jest na sztywnym kole lub tutup1mamy ich kilka. Jeśli Wasze tutu nie ma koła możecie zastosować tą samą metodę co przy paczce romantycznej – włożyć ją do dużej bawełnianej torby. Nie sprawdzi się to jednak przy paczkach sztywnych lub w momencie kiedy mamy ich kilka. Jeżeli macie paczkę sztywną, której nie da się w żaden sposób złożyć lub jest ich kilka i nie są w stanie zmieścić się w jednej torbie (a wiadomo, że zazwyczaj możemy mieć jedną dużą sztukę bagażu + coś dodatkowego (pokrowiec z ubraniem, laptop) niezbędny będzie pokrowiec na paczkę klasyczną. Możecie taki kupić w sklepie baletowym (widzieliśmy takie z firm Intermezzo, Gaynor Minden, Sansha, Grishko ale na pewno jest też wiele innych) lub ewentualnie uszyć na zamówienie u krawcowej. W taki pokrowiec wkładamy paczkę (jedną lub kilka) i zapinamy je paskami wewnątrz paczki (zazwyczaj są to dwa rozpinane na środku paski ułożone w kształcie X) – ważne jest aby zapinać je w taki sposób, że połowa paska jest pod spodem paczki a druga połowa na wierzchu (przekładamy przez majtki w paczce) – wtedy paczka pozostaje unieruchomiona i tiul nie gniecie się tak bardzo. Zapięcie pasków w X nad lub pod paczką nie daje nam nic. Sposób zapinania pokazujemy poniżej. Tak zapiętą paczkę zapinamy na suwak (możecie też podpisać pokrowiec aby było wiadomo do kogo należy), delikatnie składamy w pół i zakładamy na ramię.

tutup3

A na lotnisku…

Niestety, ale taki pokrowiec wypełniony paczkami sprawia wrażenie wielkiego bagażu. Nic dziwnego, że często obsługa linii lotniczych dopytuje się, co wieziemy (nie, paczek baletowych nie trzeba zgłaszać jako bagaż specjalny – chyba, że linie, którymi lecicie mają je wpisane jako ‚sprzęt specjalny’, ale z tym jeszcze się nie spotkaliśmy, traktujemy je jako ubranie (sukienka) w pokrowcu). Zdarza się, że są problemy z wpuszczeniem na pokład osób z takim bagażem i już Wam podpowiadamy jak z takiej sytuacji wybrnąć.

Po pierwsze – zazwyczaj taka paczka złożona na pół nie zajmuje dużo miejsca (szczególnie, że wkładając ją do luku można w środek włożyć torbę). Po drugie – nie próbujcie tłumaczyć obsłudze co to jest tutu czy paczka baletowa i dlaczego nie jest w bagażu rejestrowanym (no…może dopiero jak już naprawdę nie chcą Wam wpuścić). Nasze zasady:

-wchodząc na pokład staraj się możliwie wizualnie zmniejszyć objętość pokrowca (zgnieć go trochę, owiń wokół siebie)

-jeśli jesteś z osobą towarzyszącą będzie trochę łatwiej – obsługa łaskawiej popatrzy na tak wielki bagaż dla dwóch osób

-w momencie kiedy już zostaniecie zatrzymani i zapytani o zawartość tej wielkiej torby – mówicie, ze to suknia – najlepiej ślubna (zazwyczaj z uśmiechem zostaniecie wpuszczeni na pokład)

-jeżeli suknia nie zadziała wtedy spróbujcie wytłumaczyć gdzie jedziecie, po co te paczki i jak bardzo to dla Was ważny wyjazd – jak traficie na dobrego człowieka to powinniście wejść na pokład

-jak już nic nie zadziała (a nam zdarzyło się to tylko raz) – nadajecie podręczną walizkę na rejestrowany (wyjmując z niej oczywiście telefony, laptopy, portfel, pointy…) a paczki jadą z Wami. Ostatecznie łatwiej w razie czego będzie kupić rajstopy, kosmetyki do makijażu czy ubrania niż zdobyć kostiumy sceniczne.

tutup2

Mamy nadzieję, że wpis Wam się podobał. Jeśli chcielibyście więcej wpisów na takie nie codzienne tematy koniecznie dajcie nam znać! Mamy kilka pomysłów :)

Tymczasem życzymy Wam wspaniałych wakacji, udanych warsztatów i kursów oraz owocnej pracy na nich, oczywiście udanych i bezproblemowych podróży (czy to z paczkami czy bez) oraz powodzenia na konkursach!

A my od poniedziałku będziemy Wam zdawać relację z Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Zagrzebiu. Trzymajcie kciuki za nasze tancerki (oraz bezproblemowy przelot z kostiumami :)) i obserwujcie nasz Instagram @lesballetsdepologne !

Pamiętajcie też, że od 9 lipca ruszamy z warsztatami wakacyjnymi – zostało jeszcze kilka miejsc (sprawdźcie zakładkę WAKACJE 2018, zapisy na e-mail lesballetsdepologne@gmail.com )

 

Grafik na sezon 2018/2019

Grafik na sezon 2018/2019

Witajcie,

Mamy dla Was już wstępny grafik zajęć w naszej Szkole w roku 2018/2019. Możecie się już zapisywać :)

Zapisy do klasy 3 i 4 (pre professional) – tylko po wstępnej audycji i rozmowie.

Nie ma możliwości uczęszczania do klasy tylko raz w tygodniu. Uczniowie klas muszą być obecni na wszystkich swoich zajęciach. Uczniowie klasy 3 i 4 muszą być obecni na wszystkich swoich zajęciach oraz zajęciach dodatkowych wyznaczonych przez pedagoga i próbach (osoby powyżej 11 lat).

Zapisy: lesballetsdepologne@gmail.com

grafik 20189

Balet w wakacje

Balet w wakacje

Nasz zespół zakończył już sezon teatralny ostatnim spektaklem „Korsarza”. Wakacje zbliżają się wielkimbaletwwak1i krokami i  większość z nas czeka przerwa od zajęć tanecznych oraz lekcji baletu. Jak przetrwać te dwa miesiące bez regularnych zajęć? My zapraszamy Was na warsztaty baletowe – 2 tygodnie w lipcu i 2 tygodnie w sierpniu. Nie ważne czy dopiero zaczynacie przygodę z tańcem czy jesteście już bardzo zaawansowani – każdy znajdzie zajęcia na odpowiednim dla siebie poziomie. Przez ten czas nie tylko utrzymacie ciało w dobrej formie, ale i nauczycie się nowych rzeczy, poprawicie swoją technikę. Podczas gdy w ciągu roku nie każdy jest w stanie chodzić na zajęcia codziennie to w wakacje zajęcia możecie mieć każdego dnia – 6 razy w tygodniu (lub nawet 12 pod rząd). Więcej informacji na temat naszych warsztatów znajdziecie w zakładce WAKACJE 2018. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc także nie zwlekajcie z zapisami (lesballetsdepologne@gmail.com) :)

A jeśli to Wam nie wystarczy i nadal martwicie się o utrzymanie dobrej formy w okresie wakacyjnym już niebawem przygotujemy Wam wpis co możecie zrobić samemu w domu aby nie stracić formy i kondycji!

Regularne zajęcia w naszej Szkole trwają do końca czerwca.

23 czerwca o godzinie 13:00 odbędzie się zakończenie roku dla wszystkich naszych uczniów klas baletowych (Klasa 1,2A,2B i 3)

Pamiętajcie też, że wyjątkowo we wtorek 12 czerwca nie odbywają się zajęcia – klasa 2A, balet (poziom średniozaawansowany) oraz pointy.

baletwwak2

 

Aktualności – czerwiec

Aktualności – czerwiec

Witajcie,

Poniżej przedstawiamy Wam terminy egzaminów w naszej Szkole:

18 czerwca Klasa 2B

20 czerwca Klasa 1

21 czerwca Klasa 2A

22 czerwca Klasa 3

Dni WOLNE w czerwcu to 7.06.2018 i 12.06.2018 – wtedy nasza Szkoła nie pracuje.

Pamiętajcie również o zapisach na WARSZTATY wakacyjne – ilość miejsc jest ograniczona a grupy powoli się zapełniają. Najlepiej zapisać się mailowo: lesballetsdepologne@gmail.com

MO2A4397

Za nami premiera „Korsarza”

Za nami premiera „Korsarza”

Witajcie,

Emocje już trochę opadły, my wróciliśmy już do normalnych prób i zajęć, bo przed nami nowe wyzwania w tym sezonie.

Bardzo dziękujemy wszystkim tancerzom i osobom zaangażowanym w przygotowanie „Korsarza”, którego premiera odbyła się 13 maja 2018, dziękujemy również naszej wspaniałej widowni – jak zawsze była to wielka przyjemność tańczyć dla Was! Mamy nadzieję, że spektakl Wam się spodobał, bo na pewno zajmie stałe miejsce w naszym repertuarze.

I chociaż było trochę nerwów (jak to zawsze bywa przed premierą) nasi tancerze stanęli na wysokości zadania. Nasz sezon teatralny powoli dobiega końca, ale pamiętajcie, że w wakacje w naszej Szkole będą odbywać się warsztaty baletowe – zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Jest to świetna okazja dla osób, które chciałyby nas bliżej poznać, sprawdzić jak uczymy lub są zainteresowane dołączeniem w przyszłości do naszej Szkoły i/lub zespołu. Więcej informacji znajdziecie w zakładce WAKACJE – grafik, cennik i wszystkie informacje.

A poniżej mała fotorelacja z premiery „Korsarza”:

 

_DSC2944

_DSC2935

_DSC2930

_DSC3029

_DSC3022

_DSC3011

_DSC2850

SAMSUNG CSC

_DSC2813

SAMSUNG CSC