Le Papillon

le papillon

LE PAPILLON

Balet fantastyczny w dwóch aktach oraz czterech scenach.

Nowa wersja choreograficzna bazowana na oryginalnej choreografii (1860) Marie Taglioni, wybitnej baleriny epoki romantyzmu.

muzyka: Jacques Offenbach

choreografia: Natalia Żuk

kostiumy: Elżbieta Borowiak

scenografia: Mateusz Karolczuk

 ‘Le Papillon’ to balet romantyczny opowiadający historię pięknej dziewczyny zamienionej w motyla przez złą Wróżkę Hamzę, która chciałaby być ponownie młoda i urodziwa. Może się to stać jedynie za sprawą pocałunku Księcia. Pełna poczucia humoru opowieść o miłości i nadziei oraz walce dobra ze złem.

Historia inspirowana jest postacią młodej, francuskiej baleriny Emmy Livry, której tutu podpaliło się na scenie od jednej z lamp gazowych podczas prób do opery ‘La Muette’ w Operze Paryskiej. Ten tragiczny wypadek zakończył nie tylko jej karierę, ale również życie.

 

LIBRETTO

Akt I, scena I

Stara i zła wróżka Hamza rozpacza nad swoim wyglądem. Jej marzeniem jest ponownie być młodą i piękną. Niestety może się to stać jedynie za sprawą pocałunku Księcia. Zjawia się Farfalla, piękna dziewczyna, córka króla Emira uprowadzona przez Hamzę, której teraz zmuszona jest służyć. Patimate, sługa wróżki, jako jedyny zna prawdę i wie, kim naprawdę jest Farfalla. Darzy ją wielką sympatią. Gdy Hamza zasypia dwójka przyjaciół zaczyna razem tańczyć. Nagle wiedźma budzi się i przypomina sobie o nadejściu dworzan wraz z Księciem. Na tę okazję próbuje się przyszykować aby wyglądać jak najpiękniej i wzbudzić sympatię młodzieńca.

Zjawiają się dworzanie: Mohamed, damy oraz siostry wraz z Księciem Djalama. Książę od razu dostrzega Farfallę i od pierwszego wejrzenia zakochuje się. Hamza próbuje zwrócić na siebie uwagę nieudolnie tańcząc, ale bez skutku. Książę nadal interesuje się jedynie młodą dziewczyną. Nadchodzi czas pożegnania, Djalama żegna ukochaną obiecując, ze wróci, dworzanie udają się na polanę w lesie. Hamza wpada w szał, wścieka się na Farfallę i rzuca czas swoją magiczną laską. Po chwili dziewczyna zmienia się w motyla. Hamza i Patimate są zafascynowani jej tańcem. Nagle zjawiają się motyle oraz dobre wróżki i razem z dziewczyną odlatują. Zła wróżka i Patimate podążają za nimi.

Akt I, scena II

Polana w lesie, na którą przyleciała Farfalla wraz z motylami oraz wróżkami. Słychać fanfary zwiastujące nadejście dworzan. Damy w ramach rozrywki będą łapać motyle w siatki. Udaje im się złapać najpiękniejszego z nich. Jako wyraz sympatii do Księcia podarowują mu uwięzionego motyla. Okazuje się, że jest nim Farfalla. Książę tańczy z motylem i powoli zaczyna dostrzegać w nim podobieństwo dziewczyny, którą poznał niedawno. Motyl jednak ucieka.

Do Ksiecia dołącza Mohamed, jego przyjaciel, który pyta o motyla. Nagle zjawia się zła wróżka Hamza i Patimate, który zdradza Księciu tajemnicę – Farfalla to uprowadzona córka Emira, którą Hamza zaczarowała. Znów przylatują motyle i na rozkaz Farfalli łapią Hamzę w kokon i ofiarowują dworzanom.

Akt II, scena I

Pałac Emira Ismail. W zamian za zdjęcie czaru z córki Emir ofiarowuje Hamzie wolność. Odbywa się ceremonia ślubna Księcia i Farfalli. Przybywają zaproszeni goście oraz dworzanie prezentując swoje tańce. Patimate, jako wybawca dziewczyny zasiada obok Emira, zła wróżka również została zaproszona na uroczystość. Kiedy nadchodzi moment pocałunku młodej pary Farfalla omdlewa, a Książę niechcący całuje Hamzę. Wiedźma triumfuje, próbuje uwieść Księcia, ale bez skutku. Wściekła ponownie rzuca czar na dziewczynę. Młodzieńca usypia i zabiera go do Magicznego Ogrodu.

Akt II, scena II

Magiczny Ogród. Wróżka Hamza czuwa nad śpiącym Księciem. Odchodzi jednak aby przygotować się do uroczystości swoich zaślubin z Djalamą. Dobre wróżki wykorzystują chwilę nieuwagi i budzą młodzieńca, przywołują Farfallę. Para zakochanych tańczy popisowe Pas de Deux. Zjawiają się motyle, wszyscy cieszą się i świętują. Nagle jednak zjawia się rozzłoszczona Hamza, która chwyta lampion i uderza nim w Farfallę. Wróżka róż dostrzega leżącą obok różdżkę wiedźmy, chwyta ją i rzuca na wiedźmę zaklęcie. Motyl płonie, nikomu nie udaje się ugasić ognia. Pożar gaśnie, a dziewczyna opada w ramiona Księcia. Motyle i dobre wróżki otaczają parę. Farfalla budzi się i ponownie staje się piękną dziewczyną u boku ukochanego.

Opracowanie libretta: Natalia Żuk

_DSC5584 kopia