Kopciuszek

 

‚Kopciuszek’ to balet odpowiedni dla każdego widza, zapraszamy szczególnie dzieci, rodziny, młodzież, ale i dorosłych. Słynna bajka urozmaicona tańcem, pięknymi kostiumami, grą aktorską i niesamowitą muzyką Prokofieva rozbawi, ale i wzruszy widzów. Czarujący, momentami śmieszny i wzruszający balet o nadziei, która nigdy nie powinna nas opuszczać!

IMGP1776

Kopciuszek

muzyka: Sergei Prokofiev

premiera: 13 maja 2016, Teatr WARSawy

choreografia: Natalia Żuk

kostiumy: Elżbieta Borowiak

czas trwania: 80 minut ( w tym 15 minut przerwy)

LIBRETTO

Akt I

Salon w domu macochy oraz sióstr przyrodnich Kopciuszka. Trwają przygotowania do balu, na którym (jak mówią plotki) książę wybierze swoją przyszłą żonę. Siostry nieustannie kłócą się i robią bałagan w domu, zostawiając Kopciuszkowi najcięższe prace do wykonania. Od kiedy umarła jej matka, a ojciec ożenił się ponownie dziewczyna jest traktowana przez macochę i jej córki jak służąca, w domu wykonuje najcięższe prace, nie została również zaproszona na bal.

W trakcie przygotowań w salonie macochy zjawia się stara, schorowana staruszka prosząca o pomoc. Kiedy siostry wraz z macochą odmawiają wsparcia Kopciuszek wyjmuje ze swojego fartuszka ostatni pieniążek i obdarowuje nim biedną kobietę.

Gdy suknie na bal zostały wybrane odbywa się lekcja tańca. Siostry chcą wypaść jak najlepiej aby zrobić dobre wrażenie na księciu. Nieudolne i pokracznie naśladują nauczyciela

Rodzina wychodzi na bal pozostawiając Kopciuszka samego w domu razem z miotłą i wielkim bałaganem, który ma sprzątnąć przed ich powrotem.

Samotna dziewczyna próbuje rozweselić się tańcząc z miotłą i wyobrażając sobie, że jest nią jej wymarzony książę. Jej radość nie trwa jednak długo, załamana swoją sytuacją zaczyna płakać.

Nagle zjawia się staruszka, której kilka godzin temu Kopciuszek pomógł. Okazuje się, że była to dobra wróżka chrzestna, która chce wynagrodzić dziewczynie dobry uczynek. Przywołuje ona wróżki pór roku: wiosny, lata, jesieni oraz zimy, które obdarowują Kopciuszka suknią, koroną, bucikami oraz peleryną przyniesionymi przez myszki i zapraszają na bal. Jedyną zasadą, której nie może złamać dziewczyna jest powrót do domu przed północą, ponieważ wtedy przestanie działać czar i z pięknej księżniczki zamieni się ponownie w Kopciuszka.

Akt II

kopciuszek1

Scena I

Sala balowa w pałacu. Na bal przybywają goście z różnych stron świata. Przyszły również siostry z macochą i nieudolnie próbują zaimponować księciu. Książę jest zniesmaczony ich zachowaniem, odmawia tańca i traci nadzieję na znalezienie ukochanej. Wtedy zjawia się Kopciuszek. Wszyscy, w tym Książę są zachwyceni nieznajomą dziewczyną i jej urodą. Młodzieniec bez wahania zaprasza piękną księżniczkę do tańca i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Wraz z upływem wieczoru miłość między nimi wzrasta, Książę podarowuje Kopciuszkowi trzy pomarańcze jako znak królewskiej miłości. Księżniczka dwie z nich oddaje swoim siostrom przyrodnim, które są tak podekscytowane, że nawet nie zauważają, że piękna, nieznajoma dziewczyna to ich siostra. Książę wraz z Kopciuszkiem tańczą popisowy duet i zapominają o upływającym czasie…

Wybija północ. Kopciuszek przerażona, że zostanie zdemaskowana ucieka z balu gubiąc w pośpiechu jeden z podarowanych przez wróżki pantofelek.

Książę jest załamany i zrozpaczony utratą ukochanej. Dworzanie przynoszą mu znaleziony pantofelek a młodzieniec przysięga, że nie zaśnie dopóki nie odnajdzie dziewczyny.

Scena II

Trwają poszukiwania właścicielki pantofelka. Książę rozkazał odwiedzić każdego szewca w okolicy oraz wszystkie domy. Niestety na próżno. Następnie rozkazał przymierzyć pantofelek wszystkim dziewczętom, które były na balu. Przybywa także do domu macochy aby sprawdzić czy nie mieszka tam jego ukochana. Siostry wraz z macochą próbują na siłę założyć delikatny bucik, ale bez skutku. Zawołały Kopciuszka aby pomógł im go założyć. Gdy dziewczyna nachyla się z jej fartuszka wypadł drugi pantofelek, który miała na balu. Książę rozpoznaje ukochaną.

Scena III

Książę z Kopciuszkiem biorą ślub w pałacu. Nad parą młodą czuwa dobra wróżka.

Opracowanie libretta: Natalia Żuk