Czy każdy może nauczyć się tańczyć w pointach?

Witajcie!

Dzisiaj krótki artykuł prosto z naszej Szkoły Baletowej! Wiele osób zaczynających przygodę z baletem bardzo szybko zadaje to pytanie. Zarówno dorośli jak i dzieci marzą o tej chwili, kiedy idą do sklepu zakupić pierwsze pointy, doszywają do nich troczki oraz gumki i zabierają na pierwsze zajęcia, na których staną na czubkach palców.421

Czy każdy może nauczyć się tańczyć w pointach?

Tak! Ale wymaga to wielu miesięcy lub lat (w zależności od intensywności oraz naszych warunków) ćwiczeń, cierpliwości, odpowiedniego przygotowania (i nie mówimy tylko o wyćwiczeniu mięśni i rozciągnięciu stóp, ale całego ciała – jego postawy). Dzieci zazwyczaj zaczynają naukę stawiania na pointach w wieku 10-11 lat, ale jest to granica ruchoma. Nie ma przeciwwskazań aby tej techniki uczyła się osoba mająca 40 czy 50 lat – oczywiście odpowiednio przygotowana. Zdarzają się też przypadki kiedy osoby dużo starsze zakładają pointy pierwszy raz w życiu i uczą się na nich stać.

Kiedy będę gotowa aby stanąć na pointach?

Moment, kiedy będziemy już przygotowani do ‚wejścia na pointy’ powinien określić pedagog, który nas uczy i zna nasze ciało, warunki oraz możliwości. Czasami następuje to bardzo szybko po rozpoczęciu nauki baletu, czasami czekamy dłużej. Wszystko zależy od bardzo wielu czynników, dlatego najlepiej zaufać naszemu nauczycielowi. Pamiętajcie, na bójcie się zapytać! Nikt Was nie wyśmieje ani nie będzie się nabijał, każdy tancerz był w takiej sytuacji!

Jak przygotować się do tańca w pointach?

Przede wszystkim lekcja baletu jest tak skonstruowana aby przygotowała nasze ciało do poprawnego wykonywania wszystkich ćwiczeń – w tym ćwiczeń na pointach. Lekcja baletu to codzienność, podstawa, baza do pracy dla każdego tancerza. Oczywiście ćwicząc dla przyjemności rzadko kiedy mamy możliwość codziennego uczestnictwa w takiej lekcji, ale ważne aby wiedzieć, że im częściej mamy okazję pójść na lekcję klasyki tym większe będzie nasze przygotowanie. Oprócz podstawowej lekcji są zajęcia, które przygotowują nas konkretnie do rozpoczęcia nauki techniki point. Na takich lekcjach skupiamy się na wzmocnieniu stóp, wypracowania tych odpowiednich mięśni, rozciągnięciu podbicia oraz poprawnej pracy stopy, która jest niezbędna do tańca w pointach. Niektóre z takich ćwiczeń możemy również robić w domu – jeśli zostaliśmy dobrze nauczeni przez pedagoga i mamy pewność, że wykonywane są poprawnie. To bardzo ważne, bo przez złe wykonywanie ćwiczeń możemy narobić więcej szkody niż pożytku a dodatkowo nauczyć nasze ciało złych nawyków, które są bardzo trudne do wyeliminowania.

IMGP1242

Czy mogę osiągnąć wysoki poziom w technice pointe zaczynając w późnym wieku?

Oczywiście, że tak! Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli regularnie ćwiczysz, wkładasz w to serce i pracę, masz dobrego pedagoga, który koryguje, motywuje i w Ciebie wierzy na pewno uda Ci się jeszcze dużo nauczyć, a może nawet zatańczyć na scenie!

 

Podsumowując, taniec na pointach jest możliwy nie tylko dla osób, które zaczynały naukę bardzo wcześnie. Przy odpowiednim przygotowaniu każdy może spełnić to marzenie stania na czubkach palców. Najważniejsze jednak to słuchać swojego nauczyciela i nie podejmować nauki na własną rękę, ponieważ może być to bardzo niebezpieczne. Słaba, nieprzygotowana stopa i mięśnie w pointach mogą spowodować poważne kontuzje i urazy.

Zapraszamy Was na nasze zajęcia z POINT – zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych oraz osób, które dopiero chcą się przygotować (pre-pointe). Zajęcie trwają aż godzinę podczas której skupiamy się TYLKO na tej najpiękniejszej technice!

Zapisy: +48 795 567 612 oraz lesballetsdepologne@gmail.com

Zdjęcia:

Joanna Żuk

Michał Muszalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>