Śpiąca Królewna

 

Balet ‚Śpiąca Królewna’ to wszystkim znana bajka przedstawiona za pomocą magii tańca, pięknych kostiumów, scenografii oraz gry aktorskiej. Swoim urokiem zachwyci nie tylko dzieci, ale również młodzież i dorosłych. Idealna propozycja dla przedszkoli, szkół oraz grup zorganizowanych, dla każdego, kto chciałby chociaż na chwilę przenieść się do bajkowego świata.

 

 

fot. Dominik StaniszewskiŚpiąca Królewna

muzyka: Piotr Czajkowski

Nowa wersja choreograficzna bazowana na oryginalnej choreografii Mariusa Petipy.

kostiumy: Teresa Kretowicz, Elżbieta Borowiak, Janusz Kaspryk, Ludmiła Rutkowska

przygotowanie i choreografia: Natalia Żuk, Dominika Krysztoforska, Wojciech Ślęzak

premiera: 22 maja 2015 , Teatr WARSawy w Warszawie

czas trwania: 95 minut (w tym 15 minut przerwy)

LIBRETTO

Prolog

Chrzciny królewny Aurory, mistrz ceremonii Catalabutte raz jeszcze sprawdza listę gości zaproszonych na uroczystość. Przybywają damy oraz opiekunki z uśpionym w kołysce dzieckiem, dołącza również Król Florestian XXIV wraz z Królową. Jako ostatnie z zaproszonych gości zjawiają się dobre wróżki. Każda z nich obdarza Aurorę podarunkiem, czyli jedną z zalet: delikatnością, śmiałość, radość oraz siłę. Prezentują swoje popisowe wariacje. Kiedy najważniejsza z nich, Wróżka Bzu chce złożyć swój dar na uroczystości pojawia się zła wróżka Carabosse rozzłoszczona, że nie zaproszono jej na uroczystość. Mistrz Catalabutte zapomniał jej umieścić na liście gości. Carabosse rzuca swój czar – gdy Aurora osiągnie pełnoletność ukłuje się wrzecionem i umrze. Przerażeni Król i Królowa błagają złą wróżkę o litość, ale ona pozostaje niewzruszona. Wróżka Bzu, jedyna, która nie obdarowała jeszcze królewny uspokaja rodziców. Dzięki jej czarowi Aurora nie umrze tylko zaśnie, a ze snu wybudzi ją pocałunek pięknego księcia.

Akt I

Od narodzin królewny minęło 18 lat, to dziś Aurora ma świętować swoje urodziny. Goście schodzą się na bal z okazji urodzin. Przybywają damy, trzej książęta (pretendenci do ręki Aurory), przyjaciółki królewny, Król oraz Królowa, którzy wraz z Mistrzem Catalabutte tańczą walc z girlandami. Wreszcie zjawia się radosna i urocza Aurora. Na prośbę matki tańczy adagio z trzema książętami, popisową wariację i codę. Nie wybiera jednak żadnego z książąt. Nagle na uroczystości zjawia się przygarbiona staruszka z prezentem dla królewny, którym okazuje się być wrzeciono. Aurorę fascynuje nigdy nie widziany, błyszczący przedmiot, zaczyna z nim tańczyć coraz szybciej i szybciej, aż przez nieuwagę kłuje się nim w palec. Szybko traci siły i omdlewa. Zła wróżka Carabosse, która była w przebraniu staruszki triumfuje i znika. Nad powoli usypiającym dworem roztacza opiekę Wróżka Bzu.

Akt II

Minęło 100 lat od momentu zaśnięcia królewny Aurory. Niedaleko zamku porośniętego krzewami róż, w którym śpi poluje młody książę Florimund wraz z najlepszym przyjacielem, Galifronem oraz towarzystwem arystokratów. Książę oddala się jednak od swoich towarzyszy, jest zamyślony. Wtedy zjawia się Wróżka Bzu, która roztacza przed nim wizję pięknej królewny w otoczeniu driad. Florimund zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, prosi wróżkę aby zaprowadziła go do zamku, gdzie znajduje się Aurora. Wróżka Bzu zabiera księcia do wrót zamku, które ustępują przed jej dobrym czarem. Carabosse wścieka się z bezsilności, jej czar przestaje działać. W komnacie spoczywa uśpiona Aurora w otoczeniu dworzan, króla oraz królowej. Książę dostrzega królewnę i składa pocałunek na jej ustach. Przepowiednia się spełnia – budzi się Aurora a razem z nią cały dwór. Wita się radośnie z rodzicami i dziękuje księciu za wyzwolenie spod złego czaru. Książę prosi króla i królową o rękę królewny.

Epilog

Uroczystość zaślubin Aurory i księcia. Mistrz Catalabutte wita dworzan oraz gości z innych bajek, są to: Czerwony Kapturek i Wilk, Królewna i Żaba, Biała Kotka i Kot w Butach oraz Kamienie: Diament i Szafir. Tańczą popisowe duety. Następnie pojawiają się królewna z narzeczonym i wykonują ślubne Pas de Deux. Bal zakończony zostaje mazurkiem, po którym król i królowa błogosławią młodej parze.

opracowanie libretta: Natalia Żuk

fot. Dominik Staniszewski