Rajmonda

Premiera: 25 października 2020 12:00 www.dkswit.com.pl (bilety już dostępne w kasach DK Świt oraz online)

„Rajmonda” to balet klasyczny w trzech aktach opowiadający historię węgierskiej księżniczki. Pełen różnorodnych tańców, niesamowitych kostiumów, ciekawych postaci spektakl będzie niezapomnianym przeżyciem zarówno dla najmłodszych widzów jak i dorosłych.

„Rajmonda”_DSC6064

muzyka: A.Glazunov

choreografia: oparta na wersji M. Petipy

kostiumy i scenografia: N. Żuk

premiera: 25 października 2020 w Warszawie

czas trwania: 85 minut

sugerowany wiek widza: od 4 do 100 lat

LIBRETTO

Akt I

Na zamku królowej Doris trwają przygotowania do uroczystości z okazji imienin młodej, węgierskiej księżniczki Rajmondy. Goście przynoszą jej kwiaty, z którymi księżniczka tańczy, wszyscy doskonale się bawią. Uroczystość przerywa nadejście posłańca, który przynosi Rajmondzie list oraz prezent w postaci jedwabnego szala od jej ukochanego Jean’a de Brienne. Księżniczka jest zachwycona, gdyż w liście jej narzeczony informuje ją, że właśnie wraca od króla Węgier Andrzeja II, dla którego walczył i zjawi się nazajutrz – w dniu, w którym mają wziąć ślub. Następnie na zamku zjawia się Abderakhman – saraceński wojownik, którego wojska stacjonują nieopodal. Od pierwszego wejrzenia zakochuje się on w Rajmondzie i ofiarowuje jej dary aby tylko zgodziła się go poślubić. Przyjęcie trwa do późnej nocy. Po rozejściu się wszystkich gości Rajmonda wraz z przyjaciółkami Henriettą i Clemence szykuje się do snu. Dziewczęta tańczą i opowiadają sobie legendę o Białej Damie, która opiekuje się wszystkimi na zamku Doris i zawsze ostrzega ich przed niebezpieczeństwem. Gdy wszyscy zasypiają Rajmondzie ukazuje się Biała Dama, która ukazuje jej wizję Jean’a de Brienne, na którego powrót czeka księżniczka. Zakochani w sobie tańczą w otoczeniu zjaw. Nagle jednak ukochany znika a na jego miejscu zjawia się Abderakhman, który próbuje uwieść Rajmondę – ta jednak wciąż mu odmawia. Wojownik decyduje się ją porwać, księżniczka jednak mdleje i upada. Sen znika wraz z Białą Damą a Rajmonda budzi się w otoczeniu dworzan.

AKT II

Wszyscy dworzanie oczekują na przybycie Jean’a de Brienne, Rajmonda nie może doczekać się powrotu narzeczonego. Książę jednak spóźnia się. Abderakhman wykorzystuje okazję i próbuje uwieść Rajmondę – prezentuje jej różnorodne tańce swoich poddanych oraz dary. Rajmonda jednak zapamiętała ostrzeżenie Białej Damy ze snu i wciąż odmawia. Abderakhman decyduje się zabrać księżniczkę siłą. Podczas gdy jego poddani tańczą dla księżniczki chce nalać wszystkim obecnym na zamku truciznę, która spowoduje że będą pijani, co umożliwi mu porwanie dziewczyny. Kiedy chce wynieść księżniczkę z zamku na jego drodze staje Jean de Brienne. Wyrywa Rajmondę z rąk Saracena i toczy z nim pojedynek, który obserwuje Biała Dama. Jean de Brienne pokonuje Abderakhmana.

AKT III

Uroczystość zaślubin Rajmondy z księciem. Na cześć młodej pary goście prezentują węgierskie tańce.