Korsarz

 

Le Corsaire” czyli „Korsarz” to jeden z najpiękniejszych baletów klas_DSC2850ycznych opowiadający o miłości między piękną niewolnicą Medorą a piratem o imieniu Konrad. W spektaklu mamy do czynienia z najbardziej charakterystycznymi i znanymi na całym świecie chorografiami (m. in. „Ożywiony Ogród” oraz słynne „Pas de Deux” Konrada i Medory w Akcie II – tańczonymi często jako divertissment). Balet zatańczony jest w sposób zrozumiały dla dzieci i początkujących widzów, obok tańca klasycznego zawiera wiele scen aktorskich przepełnionych humorem, elementy tańców charakterystycznych oraz ludowych. Całość zdobią zjawiskowe kostiumy oraz scenografia.

 

„Korsarz”

muzyka: A. Adam, L. Minkus, L. Delibes, C. Pugini

choreografia: nowa wersja choreograficzna oparta na oryginalnej choreografii M. Petipy

kostiumy: N. Żuk

scenografia: N. Żuk

czas trwania: 85 minut

 

 

AKT I

Scena I – Targ niewolników

Bogaty handlarz zabiega o klientów. Właśnie sprowadził nową grupę greckich niewolnic wśród których najpiękniejsza SAMSUNG CSCjest Medora. Na targ przybywa pirat Konrad oraz jego przyjaciel Ali. Dziewczyna od razu zwróciła uwagę Konrada. Medora także zauważyła młodzieńca i z uśmiechem rzuca mu różę. Konrad zakochuje się w Medorze od pierwszego spojrzenia. Chciałby wykupić dziewczynę z rąk handlarza, ale nie ma pieniędzy. Posyła swego przyjaciela za oddalającą się dziewczyną. Tymczasem na rynek przybywa stary, bogaty pasza Zeid z zamiarem nabycia do swego haremu nowych niewolnic. Handlarz najpierw prezentuje mu trzy piękne hurysy, a gdy nie budzą one zainteresowania paszy przyprowadza Gulnarę okrytą welonem, która niechętnie tańczy przed paszą. Następnie na plac wbiega Medora przyprowadzona przez Alego i zbliża się do Konrada. Młodzi wymieniają pierwsze uściski ale zauważa to handlarz i zabiera dziewczynę przed oblicze Zeida. Starzec jest zachwycony Medorą. Dobija targu i zabiera obie kobiety. Zrozpaczony Konrad wysyła za orszakiem Alego a sam myśli jak odbić ukochaną. Pomagają mu w tym piraci i ostatecznie wszyscy z Medorą i innymi porwanymi kobietami umykają na statek piratów. Rozzłoszczony Zeid pod grozą śmierci rozkazuje handlarzowi odnaleźć i zwrócić mu Medorę.

AKT II

Scena II – Grota

W kryjówce piratów Konrad pokazuje Medorze skarby. Ofiarowuje jej wszystkie klejnoty byle tylko została z nim. W _DSC3022nocy, kiedy wszyscy śpią do groty zakrada się handlarz, który podrzuca Medorze kwiat lotosu skropiony środkiem usypiającym. Dziewczyna dostrzega kwiat i myśląc, że jest to prezent od Konrada tańczy z radości. Po chwili jednak osuwa się na ziemię i zasypia. Handlarz uprowadza dziewczynę i zabiera ją do pałacu paszy. Konrad i Ali orientują się, że Medora zniknęła. Knują plan jak odzyskać ukochaną pirata.

Scena III – Pałac paszy

Handlarz przyprowadza Medorę do Zeida, który za spełnienie rozkazu daruje mu życie. Pasza zasypia i we śnie wyobraża sobie wszystkie jego żony tańczące w ożywionym ogrodzie, w tym Gulnarę i Medorę. Ze snu budzą go jednak przybyli pielgrzymi (przebrani za pielgrzymów piraci: Konrad i Ali), którzy przyszli do świątyni się modlić. Pasza zajęty modlitwą nie zauważa jednak, że pielgrzymi zniknęli. Piraci obezwładnili straże i uwolnili wszystkie niewolnice Zeida. W pałacu powstaje zmieszanie. Konrad zabiera Medorę i Gulnarę na statek i wraz z całą załogą szczęśliwie odpływają.

Epilog

Bohaterowie płyną ku nowym lądom. Na morzu jednak rozpętała się nawałnica. Statek podczas sztormu tonie. Na skale odnajdują się ocalali Konrad i Medora, padają sobie w objęcia

_DSC2944