Wrzesień, pierwszy dzwonek czyli…idziemy do Szkoły Baletowej!

Kochani,

Ponieważ mamy już wrzesień i dostajemy od Was mnóstwo zapytań dotyczących nauki u nas, lekcji, zajęć, spektakli postanowiliśmy Wam troszkę o nas opowiedzieć. Zaczynamy!

Dla kogo są zajęcia w naszej Szkole?

-dzieci od 3 roku życia

-ambitna i utalentowana młodzież

-tancerze, miłośnicy tańca klasycznego, zaawansowani pasjonaci

-dorośli, osoby początkujące również takie, które nigdy z tańcem nie miały nic wspólnego

Nasza Szkoła przede wszystkim nastawiona jest na utalentowaną i ambitną młodzież. Szukamy osób, które chciałyby ed18osiągnąć bardzo wysoki poziom w tańcu klasycznym, są zainteresowane związaniem przyszłości z tańcem, chcą zdobywać doświadczenie sceniczne, wyjeżdżać na tournée, konkursy baletowe. Dla takich osób stworzyliśmy KLASY BALETOWE, w których dzięki stałemu składowi uczniów można bardzo dużo się nauczyć, robić ogromne postępy i rozwijać umiejętności. Każdy z uczniów może dobrać dodatkowe zajęcia uzupełniające takie jak: masterclass, pointy, stretching, repertuar, partnerowanie etc. Dodatkowo nasi uczniowie biorą czynny udział w spektaklach i koncertach. Najbardziej utalentowane osoby tańczą odpowiedzialne partie, które przygotowują na dodatkowym repertuarze, który dla naszych uczniów jest bezpłatny. Do klas uczęszczają osoby od 6 roku życia do 25 lat (granica wieku jest ruchoma, nie jest dla nas ważny wiek, ale zaangażowanie, pasja i talent). Aby sprawdzić zdobyte umiejętności uczniowie przystępują do egzaminów semestralnych oraz na zakończenie roku. Klasy liczą max 10 osób – jest to więc nauka w kameralnym gronie. Wszyscy bardzo dobrze się znają, zawierają przyjaźnie, organizujemy też częste wyjścia, pikniki, imprezy, sesje zdjęciowe i inne aktywności.

DOROŚLI stanowią również dużą i silną grupę w naszej Szkole. Ponieważ większość osób pracuje, studiuje i ma wiele innych obowiązków grafik dla dorosłych jest bardzo elastyczny. Można wykupić karnet na np. 4 lub 8 wejść i przyjść wtedy, kiedy będziemy mieli czas. Mamy grupy podstawowe, dla osób, które dopiero zaczynają naukę lub chcą wrócić do podstaw oraz grupy średniozaawansowane i zaawansowane dla tych, którzy już dłużej tańczą i chcą dalej się rozwijać. Tak samo jak osoby z klas każdy z dorosłych może dobrać zajęcia uzupełniające – pointy, stretching, masterclass. Osoby dorosłe również mają szansę występować w spektaklach i koncertach jeśli osiągną już odpowiedni poziom, mają czas i chęci poświęcić go na dodatkowe próby w weekendy. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie zajęcia – bez względu na to czy chce tylko raz w tygodniu poćwiczyć czy uczęszcza na zajęcia codziennie. Wielu z naszych ‚dorosłych uczniów’ możecie regularnie podziwiać na scenie! Może teraz kolej na Was…?

Dla NAJMŁODSZYCH dzieci (wiek 3-7 lat) mamy zajęcie trwające 45 minut, na których bawimy się, uczymy DdO-51podstawowych pozycji i kroków baletowych, rozciągamy się, robimy przeróżne ćwiczenia koordynacyjno-ruchowe, rytmiczne jak również z elementami improwizacji. Na te zajęcia dzieci nie muszą posiadać wcześniejszego doświadczenia. Zabieramy ze sobą wygodny strój, uśmiech i do dzieła!

Jaki strój zabrać ze sobą na zajęcia?

– KLASY BALETOWE – mają strój z góry określony przez pedagoga. Na początku roku uzgadniamy jaki kostium i tuniczkę będzie miała dana klasa i robimy grupowe zamówienie. Jeśli ktoś dołączy później musi taki strój dokupić (podpowiemy co, gdzie i jak:)). Każdy z uczniów musi mieć miękkie baletki bawełniane z dwudzielną podeszwą, łososiowe rajstopy, włosy uczesane w kok. Na zimę i chłodne dni przydadzą się też ocieplacze (już niedługo wpis jak zrobić dobre i tanie ocieplacze samemu:)) – getry lub ciepłe rajstopy/spodnie i obcisły sweterek. Klasy mające zajęcia w pointach oczywiście muszą też mieć pointy i wkładki.

-NAJMŁODSZE DZIECI mają strój dowolny. Każde dziecko powinno jednak mieć baletki lub obuwie baletko-podobne. Mile widziane są body, spódniczki, getry :)

-DOROŚLI również mogą na zajęcia ubrać się dowolnie. Na pierwsze lekcje polecamy przyjść z tym co mamy w domu (gdyby jednak balet nie spodobał się zaoszczędzimy troszkę pieniędzy): skarpetki, legginsy/spodnie dresowe i t-shirt sprawdzą się doskonale. Jeśli jednak okazało się, ze balet to jest to możecie zaszaleć z baletkami, kostiumami, tuniczkami, ocieplaczami i inną garderobą baletową (o tym również przygotujemy Wam wpis:))!

Kiedy można przyjść na zajęcia w pointach?

Moment rozpoczęcia nauki tańca en pointe jest dla każdego indywidualny. Jeśli wcześniej nigdy nie mieliście point na ed17stopach lub jesteście początkujący najlepiej będzie po zwykłej lekcji baletu zapytać pedagoga kiedy i na jakie zajęcia z point możemy przyjść. Nie warto rozpoczynać nauki na własną rękę w domu, ponieważ zwyczajnie możecie zrobić sobie krzywdę lub niepoprawnie się nauczyć. Dobrym rozwiązaniem może być też umówienie się na lekcję indywidualną w celu nauki stania na pointach. Na takich zajęciach na pewno pedagog rozrobi Wam pointy, dopasuje do stopy, nauczy poprawnie je zakładać i zrobicie też kilka ćwiczeń. Po takiej lekcji możecie spokojnie dołączyć do grupy podstawowej i kontynuować naukę grupową:)

Absolutnie odradzamy przychodzenia w pointach na zajęcia jeśli nie uczyliście się jeszcze tańca klasycznego, kupowania point przez Internet, bez przymiarki, uczenia się stania en pointe na własną rękę.

Wiemy, że wielu z Was nie może się doczekać momentu założenia point i tańca w nich jednak aby było to zrobione ‚z głową’ najlepiej jest zrobić to pod okiem doświadczonej osoby.

Ile razy w tygodniu powinno się chodzić na zajęcia?

Jest to kwestia zupełnie indywidualna. Zajęcia 1 raz w tygodniu mogą być dobrym wyborem dla osób, które przychodzą zupełnie dla przyjemności, chcą się trochę poruszać i miło spędzić czas. Jeśli myślimy o intensywniejszej nauce, tańcu en pointe, występach na scenie zajęcia 2-3 razy w tygodniu powinny wystarczyć aby robić postępy. Jeżeli chcemy wiązać swoją przyszłość z tańcem, uczyć się naprawdę intensywnie, przygotować do audycji, konkursu itp. powinniśmy ćwiczyć 4-6 razy w tygodniu.egzamin1kl4

Pamiętajcie jednak, że nie zawsze więcej zajęć oznacza, że zrobimy większe postępy. Liczy się to, w jaki sposób wykorzystujemy czas spędzony na sali, czy wkładamy w lekcje 100%, czy rzeczywiście skupiamy się i staramy zapamiętać i ‚włożyć w życie” uwagi. Układając swój plan musicie też uwzględnić dni wolne od tańca, które są potrzebne na regenerację (psychiczną i fizyczną), odpoczynek i inne zajęcia. Przy zbyt dużej intensywności bardzo łatwo o wypalenie, zniechęcenie, depresję, kontuzje czy złe samopoczucie i zrażenie się do tańca.

Co trzeba zrobić aby występować na scenie?

Przede wszystkim wykazać, że się do tego nadajemy – fizycznie, psychicznie, artystycznie i technicznie :)! Nasz zespół składa się z osób, które uczą bądź uczyły się w naszej Szkole i jeśli będziecie się starać na pewno zauważymy Wasz potencjał i zaproponujemy udział w spektaklu czy koncercie!

IMG_0580

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>